Daha büyük böbreklerle daha heybetli bir görünüm

BMW’nin en köklü modellerinden biri olan X5’in jeni jenerasyonu, yeni dev ‘böbrek’leriyle tanıtıldı. BMW, hali hazırda oldukça heybetli görünen X5’in tasarımını güçlendirmeyi ve içine daha fazla teknoloji yerleştirmeyi bir şekilde başarmış gibi gözüküyor.

X5’in tanındık tasarımından uzaklaşmayan yeni modelde, ilk dikkat çeken değişilik oldukça büyüyen karakteristik BMW böbrekleri oluyor. Daha büyük hava girişlerine sahip olan sportif ön tampondan geriye doğru ilerledikçe, keskinleşen gövde hatlarını fark ediyoruz. Standart olarak sunulan ön LED farlar ve arka stoplar da modelde yapılan değişiklikler arasında. 36mm uzayan, 66 mm genişleyen ve 19 mm yükselen X5’in, artık ciddi miktarda daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Kabine geçtiğinizde yine bir BMW modelinde olduğunuzu kolayca anlayabiliyorsunuz. Arttırılan malzeme kalitesi, yeni cam vites topuzu ve iki adet 12.3 inçlik ekranın eşlik ettiği konsol tasarımı ise size, yeni X5’in direksiyonuna oturduğunuzu fark ettiriyor.

Ön tarafta standart olarak sunulan elektrikli ve ısıtmalı koltuklarda otururken, opsiyonel olarak sunulan ısıtmalı ve soğutmalı bardaklığınızda içeceğinizi istediğiniz sıcaklıkta tutabiliyorsunuz. Yine opsiyonel olarak sunulan 20 hoparlörlü ve 1,500 watt çıkış gücüne sahip Bowers & Wilkins ses sistemi ise keyifli ama cep yakan opsiyonlar arasında bulunuyor.

Standart olarak 5 koltuklu düzende gelen X5, opsiyonel olarak 7 koltukla satın alınabiliyor. Opsiyon seçildiği takdirde ikinci sıra koltuklar elektrikli olarak ayarlanabiliyor ve katlanabiliyor. 645 litrelik bagaja erişim sağlayan bagaj kapağı artık iki parçalı olarak açılıyor. Koltuklar yatırıldığında ise bu hacim 1,860 litreye ulaşıyor.

M versiyon yolda

Model 2 benzinli ve 2 dizel motor seçeneği ile lanse ediliyor. 3 litrelik turbo beslemeli sıralı 6 motor, 335 HP güç ve 450 Nm tork ile modeli 0’dan 100 km/s’e 5.5 saniyede çıkarıyor. 4.4 litrelik twin turbo beslemeli V8 seçenek ise, 462 Hp güç ve 650 Nm torkla 0-100 hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlıyor.

Dizel tarafında giriş seviyesinde 3 litrelik 6 silindirli ünite bulunuyor. 265 Hp güç ve 620 Nm tork sunan motora, yine 3 litrelik 6 silindirli 400 beygirlik versiyon eşlik ediyor. 760 Nm’lik tork ile 0’dan 100’e 5.2 saniyede ulaşan motor, performans olarak iki benzinli seçeceğin arasında yer alıyor.

Tüm motor seçeneklerinde 8 ileri otomatik şanzıman ve ağırlıklı olarak arkadan itişli çalışan xDrive sistemi standart olarak sunuluyor. Çevrecileri mutlu edecek olan plug-in hibrit versiyon ve daha sportif bir SUV isteyenleri tatmin edecek M versiyon ise aileye daha sonra katılacak.

Tüm versiyonların güç açısından bir eksiği olmadığı aşikar. Bu güçlü karakteri virajlarda da korumak isteyen BMW, dinamik süspansiyon kontrol sistemini tüm modellerde standart olarak sunuyor. Daha kıvrak bir sürüş isteyenler için ise 4 tekerlekten dönüş sistemi ve kilitli arka diferansiyel opsiyonel olarak sunuluyor. Sürüş yüksekliğini 40 mm değiştirebilen havalı süspansiyon sistemi de opsiyon listesinde yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin