Audi e-tron için tüm pazarlar da Tesla’nın tek rakibi gibi gösterilse de, son gelen EPA sonuçları işlerin hiçte öyle gösterir gibi olmadığını gösterdi.

İlk olarak 2015 yılında Concept haliyle karşımıza gelen e-tron ailesi, özellikle her anlamda dikkatleri üzerine çeken tasarımı ve Alman teknolojisi ile, Tesla‘nın tek rakibi olacağı görüşü yakından takip edenler için ortak bir fikirdi. Ancak gerçek hayatta yol testleri geldikçe işin rengi değişmiş ve hatta değişmeye devam edecek gibi görünüyor.

EPA test sonucuna göre 95kWh bataryaya sahip olan e-tron, tam bir şarj ile 328km menzil yol alınmış. Bu da bataryası daha düşük olan Jaguar I-Pace (90kWh) 376 kilometrelik menzilinden daha düşük olduğu anlamına geliyor. Gerçi WLTP verisine dayanarak Audi 400 kilometre üzerinde menzil sağladığını belirtiyor olsa da, asıl sorun batarya optimizasyonu ile ilgili gibi gözüküyor.

Çünkü yurt dışı kaynaklarda geçen Audi e-tron batarya detaylarına bakıldığına, araç hiç bir şekilde %88 pil kapasitesinin üzerine çıkmayı kabul etmiyor. Bu da elbette aracı hiç bir zaman tam anlamıyla sarj edemediğiniz anlamanına geliyor ki, bunun neticesinde de düşük değerler edilmiş durumda.

Önümüzdeki aylarda ilk teslimatların başlaması ile birlikte, aracın son hali ve teknik detaylar gün yüzüne çıkıyor olacaktır. Amerika pazarında 70.000$ bandında olması beklenen Audi e-tron’un hemen karşısında yer alan Model X Long Range ise, aynı fiyat bandında ve 500 kilometreye varan menzile sahip olduğunu da belirtmiş olalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin