4C yenilenecek ama Giulietta’nın durumu kesin değil

Alfa Romeo, Giulia ve Stelvio ile ülkemizde olmasa da genel olarak pazara iyi bir dönüş yaptı ve oldukça kuvvetli iki model piyasaya sundu. Şimdi ise Stelvio’dan biraz daha büyük olacak bir SUV ile ilgili söylentiler devam ediyor. Peki ama ya sonra?

Son raporlara göre İtalyan üretici, 2 yeni model üzerinde düşünüyor: Biri Giulietta’nın yerini alacak bir C segmenti model, bir diğeri de Alfa’nın son 10 yıldaki en büyük başarılarından biri olan 4C.

Auto Express’e konuşan Alfa’nın teknik yöneticilerinden Roberto Fedeli, “Ürün gamını tamamlamak için bir çift modele daha ihtiyacımız var, bir C segmenti ve bir de sportif bir model, çok sportif bir model.” dedi.

Model hala karar aşamasında ama, yeni C segmenti model platform olarak Giulia’nın kısaltılmış bir versiyonunu kullanabilir. Yani Alfa’dan arkadan itişli bir C segmenti model görebiliriz ki sürüş konusunda oldukça keyifli şeyler sunabileceğini düşünüyoruz. Ama en büyük problem Alfa’nın bu segmenti yeterince karlı görmemesi. Fedeli’ye göre C segmenti diğer segmentler kadar geniş bir müşteri kitlesine sahip değil, bu da modelin karlılığını çok fazla düşürüyor.

FCA Grubu’nun bu fikrinin temellerinde Amerika piyasası gibi, büyük hacim ve büyük motorlu otomobillerin moda olduğu piyasalar yatıyor gibi gözüküyor. FCA Grubu, geçtiğimiz yıllarda Dodge Dart, Chrysler 200 ve Lancia Delta gibi modelleri de kar payı düşük olduğu için üretimden kaldırmıştı. Ama Giulia’nın tasarım ve dinamiklerine sahip bir C segmenti hatchbackin FCA’nın önceki modellerinden çok daha başarılı olabileceğini düşünüyoruz.

4C tarafında ise modelin devamlılığı garanti olarak gözüküyor. Öncelikle ufak değişiklikler ile modelin güncelleyeceklerini söyleyen Fedeli, sonrasında motor ve hatta devamında tamamen alt yapı üstünde değişiklikler düşündüklerini söyledi. Farklı seçeneklere sahip olduklarını ve bunları değerlendirdiklerini söyleyen Fedeli, bu segmentte spor bir otomobile sahip olmak zorunda olduklarını söyleyerek modelin devam edeceğini kesinleştirmiş oldu.

Değişiklik sözünü duyunca aklına manuel şanzıman seçeneği gelenler için ise hala umut yok gibi gözüküyor. Fedeli, 4C’nin yerine gelecek modelin de manuel şanzımana sahip olmayacağını söyledi. Ferrari’nin, California için manuel şanzıman hazırladığını ve dünya çapında sadece 2 tane satıldığını söyleyen Fedeli, manuel şanzımanı neden düşünmediklerini açıklamış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin