6.7 litre hacim, 3 turbo, 140 psi basınç…

Plain City, Ohio’da yaşayan Lavon Miller, Firepunk Diesel’in sahibi ve yıllardır motorlar hazırlıyor ve test ediyor. Ama daha önce hiç geçtiğimiz hafta olduğu gibi 6 silindirli bir dizel patlatmamış. 2,200 Hp güç aldıkları motora ne olduğunuysa hala inceliyorlar.

Evet 2,200 Hp. Bir dizel motordan duymaya alışkın olduğumuz bir rakam değil. Bu rakama sahip olmak için ise 6.7 litrelik Cummins motora 3 turbo yerleştirilmiş ve 140 psi basınç altında çalıştırılıyor. Miller, Jalopnik’e motorun daha önce iyi miktarda eziyete katlandığını ama patlamasının sebebinin bu olmadığını söylemiş.

“Motor parçalara ayrılmadan hemen önce, içerde bir şeyler oldu.” diyen Miller, Firepunk ekibiyle videoyu kare-kare izleyerek ne olduğunu anlamaya çalıştıklarını söylüyor. İlk fikirleri ise ateşleme hatası sonucu böyle bir sonuçla karşılaşmış oldukları.

Miller ve ekibi bu motoru daha önce 2,200 beygire çıkarmış ve burada kullanıyorlardı. Patlama ise turbolarda yapılan bir kaç değişiklik sonucu 2,400 beygire çıkmaya çalışırken oldu. Miller, motorun hala gidecek yolu olduğunu düşünüyordu.

Peki bu kadar güçlü dizel motorla ne yapıyorlar? Tabi ki yarışıyorlar. Firepunk ekibi daha önce sayısız daha güçlü dizel motorla yarışlara katılmış ve pek çok zafere sahip. Bir kaç hafta önce Miller, 5,500 devirde 3,000 Hp güç üreten dizel motorun videosunu paylaşmıştı. Patlayan motor için ise bolca temizlik yaptıklarını söyleyen Miller, yarış pistinde böyle bir şey yaşamadığımız için mutluyum dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin