Japon markanın performanslı hatchback modeli gelişim testlerinde yavaş yavaş sona geliyor.

Honda, ekim ayında ilginç kamuflaja sahip bir prototip üzerinden yeni nesil Civic Type R modelinin tanıtım kampanyasını başlatmıştı. Aynı kamuflaj düzenini taşıyan bir prototip, Japonya’daki Suzuka Uluslararası Yarış Pisti’ndeki testlerinden yeni karelerle karşımızda.

Her ne kadar gövdenin tamamı gizli olsa da bazı detayları seçmek mümkün. “Ben buradayım!” diye bağıran arka kanadı eminim herkes fark etmiştir. Keza FK8 jenerasyonunda kullanılan merkezi 3 egzoz düzeni de yola devam ediyor fakat bu sefer F1 araçlarının bir dönem kullandığına benzer bir konfigürasyon var. Merkezi boru sağındaki ve solundaki boruya göre biraz daha büyük.

Bunun haricinde lastik değişim fotoğraflarından da görülebileceği üzere kırmızı Brembo fren kaliperleri ve Michelin Pilot Sport 4 lastikler yeni Type R’ın sportiflikte çıtayı daha da yukarıya çıkarmayı hedeflediğini gözler önüne seriyor. 

Onuncu nesle göre daha sakin bir dış tasarıma kavuşan Honda Civic ailesinin en ateşli üyesi de bu sakinlemeden nasibini alacak fakat Kuzey Amerika pazarı için tanıtılan Civic Si’dan daha ateşli bir görünüm sunacak.

Şimdilik yeni Civic Type R’ın nasıl bir güç ünitesi kullanacağını bilmiyoruz. Bazı iddialara göre Honda, hibrit desteğiyle 2.0 litrelik turbo benzinli I4 (sıralı 4 silindir) motorundan 400 bg civarında güç üretecek fakat bu ihtimali pek yüksek bulmuyoruz.

Honda’nın Avrupa pazarındaki son saf içten yanmalı modeli olacağı söylenen yeni Civic Type R büyük ihtimalle güncel 2.0 turbo motorundan ürettiği 320 bg gücü biraz daha yukarıya taşıyacaktır. Hemen yukarıda gördüğümüz intercooler, aracın güncel paketindan daha fazlasını alacağına işaret ediyor.

Sadece manuel vites kutusuyla ve önden çekiş düzeniyle sunulacak olan yeni Civic Type R önümüzdeki yıl tanıtılacak ve aynı sene içinde satışa sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin