Beklenen yeni Ford Kuga nihayet gün yüzüne çıktı. Tahminleri boşa çıkarmayarak, plug-in hybrid kombinasyonu da eklenmiş durumda.

2008 yılından günümüze aslında 11 seneye aşkın hayatımızda olan Ford Kuga, aslında ilk olarak Kuzey Amerika pazarı için üretilmiş ve sonrasında küresel pazara yayılmıştı. Ford’un bugüne kadar C1 platformu üzerine inşa edilen Kuga, yeni yüzüyle ve yepyeni C2 platformu ile karşımıza çıkmış durumda.

Marka kısa zaman önce aslında bir teaser paylaşarak ipuçları elde etmemiz sağlamıştı. Selefine göre artık daha keskin hatlara sahip olan yeni Kuga, olgunlaşma dönemini tamamlamış gibi gözüküyor. Daha yuvarlak ve köşeli hatlara sahip selefine nazaran, çok daha sportif ve albenisi yüksek bir tasarım dili ortaya koyulmuş. Nitekim aydınlatma grubu, ön tampon altı etek diye tabir edilen alanın detayları, nereden bakarsanız bakın göze çarpıyor. Profilden bakıldığında, kalın C sütunu ve sivri burun neticesinde Lexus NX serisi ve Porsche arasında kalmış gibi bir izlenim yaratsa da, göz alışıyor ve bence çekiciliğini sürdürmeyi başarıyor bizim nazarımızda.

Aracın arkası keza ST paketle geldiğini tahmin ettiğimiz difuzor kombinasyonu ile sportif detayları devam ettirmiş. Stop grubu daha derli toplu gözükürken, bagaj acma alanının yeri korunmuş gibi gözüküyor. Kabin içerisinde ise yabancı olmadığımız Ford direksiyon simidi bizi karşılarken, 12,3inc boyutlarında dijital sürücü ekranı en azında buradan fena gözükmediği belirtelim. Ancak bunlar elbette görünen köyün kılavuzu niteliğinde olup, deneyim sonrası bir şeyler söylemek daha doğru olacaktır. Multimedia arayüzü ise bildiğimiz Ford standartlarında iken 8 kademeli şanzıman ünitesi de yeni Focus’tan elbette çağırışımlar uyandırırken, Fiesta’dan da hatırlayacağınız Bang & Olufsen ses sistemi de yeni Ford Kuga’da yerini almış durumda.

Kaputunun altında ise ülkemizi ilgilendiren ünite seçeneklerine bakıldığında 1.5 litrelik dizel bir üniteye 8 kademeli otomatik şanzıman eşlik ederken 150hp ve 190hp güç seçenekleri ile karşımıza geliyor olacak. Sadece 2.0 litrelik dizel ünite 190hp ile 4 çeker sistemi geliyor olacak ancak hybrid seçeneği de işte ne yazık ki bu 2.0 litrelik kombinasyon ile eşlik ediyor olması biraz yüzleri düşürmüyor değil. Yakıt tüketimi tarafında ise düşük hacimli üniteler cephesinde 4.8 litre dolaylarında konuşulurken, aracın yeni C2 platformu neticesinde        90 kilo hafiflemiş olması elbette büyük etken olduğu elbette kaçınılmaz.

Yenilenen Ford Kuga bu yıl sonuna doğru satışa çıkması planlanırken, PHEV versiyonunun ise 2020 yılı içerisinde gün yüzüne çıkacağını şimdiden belirtmiş olalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin