B segmentinin vazgeçilmezlerinden Peugeot 208 baştan aşağı yenilendi. Elektrikli ünite seçeneğine de sahip olacak olan araç, sınıfında uyku kaçıracak gibi gözüküyor.

Peugeot 208 detayları artık gün yüzüne çıkmış durumda. 05 Mart tarihinde kapılarını ziyaretçilere açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nın bir diğer yıldızı, son dakika golü ile rahatlıkla Peugeot 208 olduğunu belirtebiliriz. Evet araçta bir yenilenme olacağı bilinen bir gerçekti. Ancak bu denli bir operasyondan geçeceği ve üzerine elektrikli bir üniteye de kavuşacağı, biraz beni şaşırtmadı değil.

Tasarım tarafında PSA grubunun izlerini sonuna kadar taşıyan Peugeot 208, sizinde tahmin etmiş olduğunuz üzere özellikle abisi 3008 ve 5008’den fazlasıyla esinlenmelere bünyesinde yer vermiş. Ön ızgaranın formu bana DS markasına da bir atıfta bulunulmuş izlenimi de yaratmadı değil. Aydınlatma grubuna bakıldığında pençe formu olarak tabir edebileceğimiz aydınlatmalar, aracın arkasında yeni 508’den hatırlayacağınız stop led aydınlatma grubu ile birlikte güzel bir kombinasyon sağlamış. Görsellerde yer alan sarı renk aracında GT olması nedeniyle siyah spoiler ve plastik çamurluk kenarlıkları, önümüzdeki dönemlerde yolda sıklıkla göreceğimiz türden. Oldukça sportif ve şık göründüğü ile ilgili sanırım bir yorum yapmaya gerek yok.

Kabin içerisinde yeni nesil I-Cockpit bizleri karşılarken, öncesinde de belirtmiş olduğum abileri 3008-5008’de yer verilen orta konsolun hemen hemen aynısı burada da karşımıza gelmekte. Artık dijital sürücü ekranı ve multimedya ekranı kombinasyonuna kavuşan Peugeot 208, sahip olduğunuz donanım paketine bağlı olarak ( Active, Allure, GT Line, GT ) 5-7 ve son olarak 10inc boyutlarına sahip olan multimedya ekranları bu doğrultuda değişiklik gösterecektir.

Ortak Modüler Platform (CMP) alt yapısını kullanan araç, boyutlar ve motor varyantları açısından uyarlanabilir duruma gelmiştir. Bu da üretici tarafında farklı ünite kombinasyonunu bu alt yapı üzerine rahatlıkla entegre edebileceği anlamına gelmekte. Bu avantajı da marka elbette yeni çıkaracağı modellerinde kullanacağını sanırım söylemeye gerek yok.

Kaputunun altına baktığımızda 3 silindirli benzinli 1.2 litrelik ünite;

  • PureTech 75   BVM5 şanzıman
  • PureTech 100 BVM6 veya EAT8 şanzıman
  • PureTech 130 EAT8 şanzıman

Dizel tarafında ise 4 silindirli 1.5 litrelik 100hp güç üreten ünite yer alacak. Sadece BVM6 yani manual şanzımanla sahip olacak araç, işte bu noktada ülkemizde biraz yüzleri düşürebilir. Ancak dizellerin yavaş yavaş geri çekildiği günümüzde, düşük hacimli benzinli üniteler ve zaten motorinin benzin fiyatlarını neredeyse geçmesiyle, birazda olsa bu kırıklıkları telafi ediyor olacaktır.

Elektrik tarafında ise e-CMP platformuna sahip olacak Peugeot e-208, isminden de anlaşılacağı üzere tamamıyla elektrikle yol alabilen bir üniteye sahip olacak. 136hp güç 260nm torka sahip olan bu ünite, Eco-Normal-Sport modları arasında sürücüsü tarafından müdahale edilebiliyor olacak. Sport mod esnasında 0-100 km/s değerinin 8.1 saniye olduğu fabrika verileri tarafından ayrıca belirtilmektedir.

Ev tipi şarj ile 16 saatte tamamıyla şarj olabilen araç, 3 fazlı kablo aracılığıyla 5 saat 15 dakika, şayet monofaz kullanılıyor ise süre biraz daha uzayarak 8 saatleri görebileceği belirtilmiş. Son olarak 100kW özel şarj istasyonları aracılığıyla ( ki bildiğim kadarıyla Zorlu enerjinin 9 adet ülkemizde var ) %80 şarja 30 dakikada ulaşılabiliyor olacak.

Elektrikli otomobilden bahsedip, menzilden bahsetmemek olmaz!

Yeni Peugeot e-208, WLTP (Dünya çapında uyumlaştırılmış Hafif araçlar Test Prosedürleri) sertifikasyon protokolüne ve NEDC’ye (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü’ne göre 450 km) kadar araç menzili sağlayan 50 kWh büyük kapasiteli bir pil ile donatılmıştır.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

Değerlendirme
ULAŞILABİLİR FİYAT ETİKETİNE SAHİP OLURSA..
Önceki İçerikAudi e-tron ailesi genişlemeye devam ediyor
Sonraki İçerikFiat 124 Abarth Rally sadece 124 adet üretilecek
yeni-peugeot-208-2020Sonuç itibarıyla Peugeot çok net bir ivmelenme yakaladı ve tüm kartlarını açarak, Fransız ön yargısını yıkmakta oldukça kararlı. Renault buna ne cevap verir bilinmez. Ancak VW markasının en ulaşılabilir elektrikli otomobil üreteceği söylemlerini artık kağıt üzerinde anlatmayı bırakması noktasına gelinmiş gibi görünüyor. Çok değil, en fazla 1-1.5 sene içerisinde artık tamamıyla batarya teknolojileri ve sonucunda elde edilen menzilleri hakkında artık fazlasıyla konuşuyor olacağız. Peki sizler ne düşünüyorsunuz?

1 Yorum

  1. Sabah tan beri içimde buruk bir sevinç var. Ben 208 kullanıyorum be memnunum 208 gözle bu yeni modeli bekliyordum yakından görene kadar beklentilerimi karşıladığını düşünüyorum. Koltuğuna oturduğumda bunda yanılmadığımdan eminolucam bu yüzden sevinçliyim. Ancak ülkemizdeki otomobil piyasasının seyri yeni 208 sabihi olup olamayacağım konusunda beni endişelendiriyor açıksası bu yüzden biraz buruğum.Benim boyum 1.68 bu aracın arka koltuk mesafesi tam bana göre. Alamayacak olma ihtimalim olsada haftada bir test sürüşlerine katılırım yolcu olarak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin