B segment kurucularından 30 seneye aşkın hayatımızda olan Renault Clio 5. nesil ile karşımızda.

Sadece Avrupa’da 365.000 adet satış rakamına 2018 yılı içerisinde ulaşan Renault Clio, küresel çapta ise tam 15 milyon gibi muazzam satış rakamlarına ulaştığı marka yetkilileri tarafından belirtilmekte. Nitekim markanın en tepesindeki isim olan başkan  Laurens van den Acker, 5.Jenerasyon Renault Clio’nun segmentinin en çok satan aracı ve Avrupa’nın ikinci en çok satan aracının yenilenmesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, ikon bir araç olan Renault Clio’nun önceki 4 jenerasyonun en iyisi olduğunu, gerek şıklık, gerekse modernizasyonu açısından, en iyi Clio olarak DNA’larını temsil ettiğini belirtmiştir.

CMF-B platformunu ilk kez kullanacak olan Renault Clio, bu sayede artık piyasadaki elektrikli otomobil talebini B segmentinde de karşılıyor olacak. Tasarım anlamında, Megane’ın küçük hali demek evet dışına bakıldığında, özellikle markanın karakteristik aydınlatma grubuyla büyük oranda çağırışım yapıyor olsa da, kabin içerisinin baştan aşağı elden geçmiş olduğu gerçeğini elbette değiştirmiyor olacaktır.

Selefine göre 14mm kısalan araç tam olarak 4048mm uzunluğa ve 1798mm genişliğe sahip. Bir önceki neslinde 1470mm yüksekliğe sahip olan araç, 30mm törpülenerek aerodinamik açıdan iyileştirmeler yapıldığı ve sonucunda 1440mm yüksekliğe ulaşıldığı marka tarafından iletilen bir diğer detaylar arasında. Kabin içerisinde aksine daha fazla yaşam alanına sahip olduğu yine yetkililer tarafından belirtilse de, rakamlar tabi biraz törpülendiğine işaret ediyor. Tabi elbette bunu pratik deneyimlemek ve sonrasında paylaşmak çok daha doğru olacaktır ama ilk bakışta kazanılan alanın kabin içerisinde, kullanılan koltuk tipi ve plastik malzemelerin yerleri neticesinde bu alanın yaratıldığını düşünüyorum.

Tasarım tarafında son olarak, 11 farklı renk seçeneğine sahip olan Renault Clio ayrıca 3 ayrı kişiselleştirilebilir renk paketleri ile de tercih edilebiliyor olacak. Yükleme kapasitesi tarafında selefine göre boyutları büyüyen Renault Clio’nun bagajı artık 391 litre. Bu değerin Premium C hatchback olan Volvo V40‘ın sunduğu değerden daha fazla olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kabin içerisinde ise, Renault’un “Smart Cockpit” tasarımı göze çarpıyor. İlk kez 5. jenerasyon Clio’da 7 ile 10inç arasında değişen dijital sürücü ekranı kullanılacak. En büyük olan 10inç ekranda ise GPS harita takibi yapılabiliyor olacak. 9.3inc boyunda olan multimedya ekranı ise direkt olarak Espace gönderme yapıyor olacak. Nitekim dikey profil yapısı ilk bakışta,  “Espace içerisinde miyim?” sorusunu net bir şekilde sorgulatıyor. Geri kalan detaylarda ise, bir çok markanın ısrarla geçemediği elektronik el freni, yeni nesil Renault Clio’da karşımıza gelmiş durumda. Sportif şık tekstil ürünleri ve resimlerden göründüğü kadarıyla bütününü oluşturan işçilik oldukça üst düzeylerde .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Yeni Renault Clio için geri sayım başladı. Kabin görüntüleri sızdırıldı!

Renault Sport’un genlerini taşıyacak olan Renault Clio RS ise, ilk kez 5. jenerasyonda karşımıza çıkarken, markanın 2017 sonbaharda açıkladığı Drive to Future mottosunun ilk ayağı olan elektrik, Clio için E-Tech hibrit ünitesi ile hayata geçmiş olacak. İçten yanmalı ünitelere bakıldığında ise henüz pazarlara bölünen seçenekler açıklanmamış olunsa da, TcE gibi düşük hacimli motorların güncel Clio’lar da olduğu gibi devam edeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. 86.000TL – 124.000TL bandında olan ülkemizde şuan bulunan güncel 4.neslin fiyatlarına baktığımızda, Reanult Megane’ın fiyatlarını yukarı alarak kendine 150.000 TL bandı yaratacak gibi gözüküyor. Ülkemiz pazarında öyle yada böyle tartışmasız yine B segmenti tarafında VW Polo ile dişe diş bir rekabet ortamında olacağı ve ne olursa olsun şirket aracı tarafında vazgeçilmez olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin