Yeni Golf’le ilgili ilk resmi açıklamalar taşıyacağı yeni teknolojiyle beraber yapıldı

Volkswagen sonunda yeni nesil Golf ile ilgili sessizliğini bozdu. Yeni nesil Golf için yaklaşık 1.8 milyar Euro yatırım yaptıklarını açıklayan firma sadece bu bilgiler ile de yetinmedi. Yaklaşık 75 hafta sonra ilk örneklerin banttan ineceğini söylediler ki bu da 2019 Haziran ayına denk geliyor.

VW Grubu tedarik departmanı yönetim kurulu üyesi Ralf Brandstätter’in söylediğine göre yeni nesil Golf, firmanın yeni tanıtacağı I.D. elektrikli otomobil ailesi kadar çok önem taşıyor.

Volkswagen’in küçük otomobiller müdürü Karlheinz Hell de, yeni Golf için “Yeni Golf, Volkswagen’i birbiriyle tamamen iletişim halinde olan otonom sürüş yeteneğine sahip otomobiller dönemine taşıyacak. Üzerinde hiç olmadığı kadar çok yazılım bulunacak. Sürekli online olacak, dijital kokpiti ve taşıdığı asistan sistemleri, güvenlik ve erişilebilirlik konusunda sınıfında zirveyi belirleyecek.” dedi.

Yeni teknoloji ve hibrit

Yeni Golf’ün 43 yıllık geçmişindeki en büyük değişimi yaşayacağı söyleniyor. Tamamen yenilenen kabini ve yeni hibrit teknolojilerinin yanında ürün çeşitliliğinin azaltılacağı söyleniyor. Modelin tanıtımının önümüzdeki yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılması bekleniyor, ama kabiniyle ilgili bilgileri geçtiğimiz yıl yapılan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda almıştık.

Firmanın dizayn müdürü yeni Golf’ün kabini için “devrim” niteliğinde değişiklikler taşıyacağını söylemişti. Yeni nesil Golf’ün de MQB platformu üzerinde yer alacağını ve bu durumun firmanın platform yerine başka noktalara odaklanabilmesine imkan sağladığı söyleniyor.

Kabinin yeni nesil dijitalleşmeye ve erişilebilirliğe hazır olması gerektiğini söyleyen Bischoff, bu nedenle kabinin tamamen baştan tasarlandığını söyledi. Bu bir devrim diyen Bischoff, “Bu gerçekten tamamen dijital bir ortam, kabindeki tek analog nokta temel olarak sadece direksiyon” dedi. Bu da yeni Golf’te bolca dijital kadran ve kontrol paneli göreceğimiz anlamına geliyor. Hatta belki de dijital kontroller sadece dolu olarak nitelendirdiğimiz üst modellerde değil ürün gamının tamamında yer alabilir. Muhtemelen ekranların boyutları ve sundukları fonksiyonellik seviyesi değişecektir ama yine de dijital olacaklardır.

Bu söylenenler şimdilik biraz ulaşılamaz gibi gözüküyor olabilir. Ama öncelikle göz önünde bulundurulması gereken nokta Golf’ün Volkswagen için ne kadar önemli bir model olduğu. Diğeri ise modelin 2019 yılının ortalarında yollara çıkacağı. Sadece bir kaç yıl geriye bakın ve lüks otomobillerde sunulan opsiyonel ekipmanların ne kadarının günümüzde normal otomobillere yayıldığına bir bakın. Yeni Golf ile tanışacağımız yeni nesil kabin ve teknolojik özellikler hemen arkasından diğer VW modellerine de taşınacaktır. VW, yeni Golf ile sınıfında çıtayı çok yukarılara taşımayı hedefliyor gibi gözüküyor ama neler olacağını önümüzdeki yıl göreceğiz.

Resimler AutoExpress tarafından hazırlanmış tahmini renderlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin