Japon sedan 10 yıllık aranın ardından CVT şanzımanıyla Türkiye’ye dönüş yaptı…

2005 yılında Honda Türkiye’nin Şekerpınar fabrikasında üretime alınan ve 2009’da gelen yeni nesle kadar yerli imalat olarak satılan Honda City, 2009-2011 arasında kısa bir ithalat macerasından sonra ülkemizden çekilmişti.

Aradan geçen 10 yıldan sonra Honda Türkiye, stratejisi kapsamında ülkemizdeki sedan yönelimine hitap etmek adına sedan olarak beş, orijinal modelden beridir yedinci jenerasyonunda olan Honda City Sedan’ı 11 Eylül itibarıyla satışa sunacak.

1.5 litrelik DOHC (üstten çift eksantrikli) VTEC motor ve CVT kombinasyonu ile pazara giriş yapan Honda City’de iki tane donanım seçeneği sunuluyor – Elegance ve Executive.

Giriş seviyesinde 16″ jantlar, LED stop lambaları, anahtarsız çalıştırma, 8″ multimedya sistemi, Apple CarPlay bağlantısı, geri görüş kamerası ve vites kulakçıklarını standart olarak sunan City’de Elegance isimli bu donanım paketi için istenen fiyat 219.000 TL.

Bir üst basamakta yer alan Executive ise ek olarak anahtarsız giriş, karbon fiber görünümlü birkaç gövde parçası, siyah yan ayna, LED farlar, LED ön sis farları, otomatik klima, hız sabitleyici ve otomatik katlanan yan aynalar gibi donanımlar sunuyor. Bu özelliklerde City’nin satış fiyatı ise 229.000 TL.

Bir dizi aksesuarla zenginleştirilebilen Honda City’nin dış tasarımına baktığımızda daha üst sınıflardaki Civic Sedan ve Accord’a benzerlikler görebiliyoruz. Solid Wing Face adı verilen ön yüzüyle sportif duran otomobilin yan tarafında ise 16″ jantlar ile far ve stop lambalarını birleştiren karakter çizgisi dikkat çekiyor.

Uzunluğu 4.568 mm olan City’nin aks mesafesi ise 2.590 mm. Bu değer her ne kadar ana rakip Egea’dan ve Taliant’tan kısa olsa da arka koltuktaki yaşam alanı her iki rakibe göre de ciddi şekilde fazla. Bagaj hacminde de City bu ikiliye oldukça yakın. Tıpkı onuncu nesil Civic Sedan gibi 519 litre sunan City, Egea’ya denk iken Taliant’tan sadece 13 litre geride.

1.189 kg’lık boş ağırlık sayesinde düşük yakıt tüketimi sunan 1.5 DOHC VTEC motorun teknik verilerine baktığımızda ise 121 bg güç, 145 Nm tork sunulduğunu ve 0-100 km/h ivmelenmesinin 10,5 saniye sürdüğünü görüyoruz.

Yeni nesil City sizce Türkiye pazarında rekabetçi olabilecek mi? Bize sorarsanız fiyatlandırması ile Egea’ya oldukça yakın duran City, otomatik vites ve geniş iç hacim gibi özellikler ile öne çıkıyor. Son olarak fiyatları Elegance’da 219.000; Executive’de 229.000 TL olan City’nin satışlarına 11 Eylül’de başlanacağını bir kez daha hatırlatalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin