PSA ve FCA arasındaki ortaklık, bir hafif ticari modeline daha hayat veriyor.

Fransız ve İtalyan otomotiv devlerinin güçlerini birleştirmesiyle endüstrinin en büyük dördüncü üreticisi konumuna gelen Stellantis’in bünyesinde barındırdığı markaların hepsine dair bir planı var.

Lancia hayata iyiden iyiye geri dönerken Chrysler de Amerikan pazarında konumunu güçlendirecek. Tüm bunların yanında özellikle Avrupa ve Türkiye’yi ilgilendiren yeni nesil FIAT Punto’yu beklerken Stellantis, ticari ailesine katılacak yeni üyelerini duyurdu.

PSA’nın EMP2 platformundan yükselecek olan FIAT Scudo ve FIAT Ulysse ile birlikte İtalyan üretici hem bir hafif ticari/minivan modeline hem de 8+1 sınıfında bir temsilciye kavuşmuş olacak.

Scudo temelde Citroën Berlingo, Opel Combo, Peugeot Rifter ve Toyota ProAce modelleriyle kardeş olacak iken Ulysee, Peugeot Expert-Citroën Jumpy ikilisiyle altyapı mimarisini paylaşacak.

1996’dan 2016’ya kadar üretilen Scudo ile 1994-2002 arasında satışta kalan Ulysse çifti PSA-FCA ortaklığının Fransa’daki Hordain fabrikasında imal edilecek ve şimdiye kadar saydığımız kardeşleri gibi hem içten yanmalı hem elektrikli motor seçenekleriyle satışa sunulacak.

Stellantis, Scudo Professional modelinin sipariş alımlarını 2021 sonu itibarıyla almaya başlayacak. Ulysse içinse 2022’nin ilk çeyreği işaret ediliyor.

Basın bülteninde herhangi bir açıklama yok fakat bu gelişme, FIAT Doblo’nun geleceğini nasıl etkileyecek göreceğiz. Aslına bakarsanız Scudo Professional, hâlihazırda Doblo’nun ticari versiyonu olarak ele alınabilir. Yani 2022 içinde Doblo’nun binek/ticari versiyonunun PSA altyapısından çıkacak türevini de görebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin