Paris Otomobil Fuarı’nda nispeten karşımıza çıkan BMW’nin elektrikli üniteleri, İsveç’te zorlu kış testleri esnasında görüntülendi.

İsveç’in zorlu hava koşullarında görüntülenen BMW i4’ün öncelikle casus kareleri olmadığını, marka tarafından lanse edilen görüntüler olduğunu en başta belirtmiş olalım. Gran Coupe bir tasarım ilk olarak dikkatlerden kaçmazken, i4 olması neticesinde G30 gibi ikonik modellerininde acaba elektrikli olabileceği soru işareti oluşmadı desek sanırım yanlış olur. Ayrıca önümüzdeki seni ix3 modeliyle de ürün gamına X3’ün tamamıyla elektrikli bir üniteye sahip olması söylentisi bu durumu elbette doğrular nitelikte.

WLTP değerlerine göre Tesla gibi araçların 400 kilometreden fazla menzil sunması, BMW’nin batarya teknolojileri üzerinde dersini iyi çalışması sonucu iNEXT ile 600 kilometreye kadar menzil sunulabileceği belirtiliyor. Nitekim iNEXT görüntüleri fuarda da paylaşılmış ve sıra dışı görüntüsü ile aslında BMW severlerini ikiye bölmüştü. Radikal değişikliklerin yer aldığı tasarım anlayışında elbette bir yorumda şuan için bulunmak güç olsa da, hem iNEXT tarafında hem de iX3/i4 cephesinde güçlü elektrikli ünitelere iddialı bir şekilde yer verileceği marka tarafından belirtiliyor. O nedenle tasarım tarafında üzülen kesim, performans tarafında yüzleri güldürecek gibi gözüküyor. Model S ile muhtemelen başa baş bir performans sergileyeceği yurt dışı kaynaklar tarafından belirtiliyor olsa da, 2003 yılında kurulan Tesla Motors’u her seferinde her markanın kıstas alması, yatırım ve inovasyonun ne kadar önemli olduğunu açıkçası bir kez daha gözler önüne koyduğunu hatırlatmakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin