Süper spor otomobil üreticisi Vuhl, 05RR modelini Meksika’da gün yüzüne çıkardı.

Özel davetlilere tanıtılan süper spor olarak adlandırılan 05RR, özellikle kullanılan malzemeler sonucu kazanılan toplam ağırlık ve neticesinde elde edilen teknik veriler oldukça dikkat çekici.

Tasarım anlamında çok söylenecek bir şey yok. Zira her daim yollarda görülemeyecek bir araç. Muhtemelen Youtube’dan merak edip açmazsak, yolda yada televizyon kanallarında dahi çok rahat göremeyeceğimiz araç. Peki o zaman neden haberini yapıyorsun? diye soracak olanlara şimdiden yanıtlamak gerekirsek, her şeyin güç olmadığı cevabını verebilirim.

Neden mi? Aracın kaputun altında 390hp güç üreten 2.3 litrelik 4 silindirli bir ünite yer alıyor. Ancak asıl can alıcı detay ise bu aracın 0-100 hızlanması fabrika verilerine göre 2.7 saniye olarak belirtilmekte. Bu geçenlerde haberini yaptığımız sanırım McLaren‘den 2 salise daha önde. Peki bu nasıl mümkün? Elbette ağırlık. Teknik verilere göre bu aracın toplan ağırlığı sadece 640KG. 2.7 saniyede ulaştığı 100 km’s hız sonrası, aracın tamamıyla durması için mesafe 30 metre olarak ifade edilmekte.

VUHL’nin uluslararası mühendis ekibin yıllarca süren yoğun mesaisi, sadece güzel görünmesi ve aerodinamik açıdan verimli olması için değil, aynı zamanda pazarındaki en yüksek güç / ağırlık oranına sahip olan bir süper araba üretmeyi hedeflediklerini belirtmekteler.

Vuhl marka yetkilisi Iker Echeverria “Her zamankinden daha heyecan verici, daha ilgi çekici ve daha hızlı olan bu araba, şirketimizin gelişiminde gerçek bir dönüm noktasıdır. Yol için mükemmel bir yarış arabası olan VUHL 05RR’ı, Mexico City’de özel bir izleyici kitlesiyle tanıştırmaktan gurur duyuyoruz. Dünyaya, dikkat çekici hafif araçlarımızın yarışta neler yapabileceğini göstermek için sabırsızlanıyoruz.” ifadesine yer vermiştir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin