Ford Mondeo artık hybrid ünite desteğini arkasına alarak, yakıt sarfiyatını düşürerek aynı zamanda performans tarafında da meraklısının ilgisini çekecek gibi

Peki yeterli mi? Kısa süre önce test sürüşüne yer verdiğim Ford Focus ile benzer tasarım çizgileri yer alsa da, aslında kabin içerisinde bir çok hedef alınan detay, Mondeo tarafında törpülenmiş gibi gözüküyor. Elbette Ar&Ge süreçleri bu denli çabuk gelişmiyor. O nedenle bu iç kabin tasarımının bir araya gelmesi, en azında 2 sene alan bir süreç. Konumuza dönecek olursak, yenilenen Ford Mondeo’da elbette en radikal değişiklik elbette, içten yanmalı motorun deneyimini artık daha da geliştiren hybrid ünite.

Ford Avrupa Başkan Yardımcısı Roleant Waard ” Ford Mondeo Hybrid, rafine otomatik şanzımanı ile benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Düşük CO2 benzinli motorun avantajları ile birlikte, Hybrid’in satışların yüzde 50’sine tekabül etmesini bekliyoruz ” açıklamalarında bulunurken, ” mevcut 8 yeni otomatik şanzımanla, en yeni Euro 6d Temp emisyon standartlarını karşılamak ve aşmak için SCR (seçici katalitik azaltma) teknolojisine sahip yepyeni bir dizel güç aktarma sistemi sunuyoruz ” detaylarına ayrıca Brüksel Otomobil Fuarı’nda değinmiştir.

Ford’un İspanya Valencia kentindeki fabrikasında üretilen Mondeo, Avrupa pazarında 250.000 adetten fazla alıcı bulduğu belirtiliyor. Daha fazla yük taşıma kapasitesi isteyen müşteriler için, yeni Ford Mondeo Wagon Hybrid, geleneksel içten yanmalı motorları ek olarak destekleyeceği elektrik ünitesi ile, hem sessiz yol almak hem de düşük yakıt tüketimi elbette asıl hedef.

Peki yükleme kapasitesi?

403 litre olan yükleme kapasitesi, arka yolcu koltukları yatırıldığı takdirde 1503 litre olmakta. Kabin içerisinde, yeni Focus’tan ziyade gömülü bir forma sahip olan SYNC3 8’inclik kullanıcı ara birimi ekranı, Apple CarPlay ve AndroidAuto özelliklerini barındırmakta. Ayrıca Mondeo müşterilerine artık araçlarını kişiselleştirmek için daha fazla seçenek sunuluyor. Yeni 17 ve 18 inç alaşım jant tasarımları, 19 inç alaşım jant tasarımı için birinci sınıf bir Sıvı Alüminyum kaplama seçeneği olarak mevcuttur. Belirgin yeni dış renk seçenekleri arasında Vignale’e özel Mavi Panter, ST-Line’a özel Stealth gri ve yeni Urban Teal bulunmaktadır.

Motor tarafında ise 1.5 EcoBoost ünite 165hp güç üretirken, 100 kilometre de 6.5 litre gibi bir ortalama yakıt tüketimi verisi sunmakta. Dizel cephesinde ise 2.0 litrelik 150hp ve 190hp güç üreten iki üniteye sahip. Konumuzun ana sebebi olan hybrid tarafında ise 1.4 kWh lityum-iyon batarya yer almakta olup, orandan da anlaşılacağı üzere, sadece düşük devirlerdeki torku düzenlemek kendisine ancak yetecek gibi görünüyor.

Ülkemiz pazarında station wagon araçlara yaklaşılan ön yargıyı kırar mı? Açıkçası fiyat fayda oranında, cömert bir fiyat politikası izlenirse bir ihtimal. Güncel en son Focus’un fiyatına bakıp, Mondeo’nun SW modeline bir fiyat oranlaması aşağı yukarı yaptığımızda, çok bir şansı olmayacak gibi gözüküyor ne yazık ki.

HALA İZLEMEYENLER VE TEKRAR İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin