Premium otomobil üreticisi Volvo, Nvidia ile birlikte hali hazırda geçtiğimiz sene teknoloji ve ürün geliştirme üzerine anlaşmaya varmışlardı.

Håkan Samuelsson – President & CEO, Volvo Car Group

Nvidia’nın DRIVE AGX Xavier olarak adlandırdığı teknoloji sayesinde, Full Autonom olarak adlandırılan sürüşe adım atılmış olacak. Aracın neredeyse beyni olacak diyebileceğimiz bu teknoloji, 2020 itibarıyla SPA-II yani Ölçeklendirilebilir ürün mimarisinin ikinci versiyonuna tamamıyla adapte olmuş bir şekilde Volvo araçlarda yer bulacağı belirtiliyor. Volvo Cars’ın başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson ” Autonom sürüşün başarılı bir şekilde uygulanmasının, bilgi işlem ve en önemlisi yapay zekanın geliştirilmesinde yer aldığını, geçtiğimiz sene sağlanan Nvidia anlaşması bu bağlamda Puzzle’ın eksik parçası gibiydi ” ifade etmiştir.

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang ” Güvenlik ve teknolojisi konusunda Dünya lideri olan Volvo’nun, konfor ve güvenliğin araç içerisindeki sistemlerle direkt olarak bağlantısı olduğunun farkında ” ifadesinde bulunmuştur. Bu yapay zeka ayrıca, sürücünün baş ve göz hareketlerini takip ederek, çevresel faktörleri sezinlemeye ve aracı ona göre optimize edeceğini, sürücünün dudak hareketlerini dahi takip edecek kadar da zeki olacağı ifade edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin