Nissan, İngiltere web sitesinde yayınlamış olduğu şarj süreleri ile ilgili reklamda, değerlerin gerçek olmadığı iddiası ile şikayetçi olundu.

Nissan‘ın İngiltere Web sitesinde, %80 şarj oranına 40 ile 60 dakikada erişebileceği belirtildiğini, ayrıca reklam altında yer alan dipnotta ise; iklim, şarj tipi, pil boyutu gibi kıstasların şarj sürelerini değiştirebileceği belirtilmiş. Bu detaylara rağmen; belirtilen tüm koşulların sağlandığı ancak herşeye rağmen, şarj sürelerinin 60 dakikanın üzerine çıktığı ve günde sadece bir defa Chademo ( hızlı şarj ) üzerine tasarlanması nedeniyle, reklam standartları kurumuna şikayette bulunulmuş. Kurum yetkilileri Nissan’dan, şarj sürelerini etkileyen bu etmenler için kanıt sunulması talebinde bulunmuş. Markadan genel yanıt ise daha ilginç; Tüm detayların hali hazırda o dipnotta belirtildiği ve ayrıca araç bataryaların günde birden fazla şarj edilebildiği ilgili savunmada bulunmuş.

Tüm bu savunmaya rağmen Reklam Standartları Kurumu, reklamın farkedilebilir olmaması nedeniyle yanıltmaya çok açık olduğunu , bunun neticesinde sonraki reklamlarda şarj sürelerini etkileyen etmenlerin detaylarını net bir şekilde farkedilebilir ifade edilmesi gerekliliğini savunmuştur.

An itibarıyla ilgili Nissan UK sitesine girdiğinizde şuan bu bilgilendirme yer almakta**

Açıkçası benim aklıma ilk, otomobil üreticilerinin ortalama şehir içi ve karma yakıt tüketim değerleri ve hiç bir zaman yanına çoğunlukla yanaşamayan son kullanıcı geldi. Ülkemizde olsa sizce ne olurdu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin