Yaklaşık iki sene önce Paris otomobil fuarında  Concept haliyle karşımıza çıkan araç, aslında Almanların ne denli bir Ar&Ge çalışması içerisinde olduklarını kanıtlar nitelikteydi.

2019 gibi son kullanıcısına ulaştırılması planlanan Mercedes EQC geçtiğimiz günlerde İsveç’in başkenti Stockholm’de resmi olarak tanıtıldı. ( Lansman yeri ile iskandinav rakibine gönderme yaptığını düşünmüyor değilim açıkcası )

EQC’ye yakından bakacak olursak, araç sizinde tahmin ettiğiniz gibi Tesla Model X’i direkt olarak hedef almak ile birlikte, ikinci joker hakkını Jaguar I-Pace’ten yana kullanmakta. Gerçi bagaj hacmi 500 Litre ile I-Pace’in 70 litre kadar gerisinde ancak çokta sorun teşkil edecek bir durum değil.

Elektrikli bir araç alıyorsanız, dikkat edilen ilk kıstas menzildir. Net bir test sonucu iletilmiyor, ancak 450km dolaylarında olacağı kesin gözüyle bakılmakta. 1800 kilo olduğunu göz önüne aldığımızda, hiç fena bir değer olmadığı aşikar. 402HP motor 765NM Tork ile 4WD sunmakta bu heybetli araç için.

En önemli bir diğer kriter ise şarj süresi;

Hızlı şarj istasyonları aracılığı ile yaklaşık 60 dakikada, tam dolum sağlanabiliyor. Mercedes şarj teknolojisinin, normal bir şarj ünitesine göre 3 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor ancak Tesla’nın SuperCharger istasyonlarını bana çağrıştırmadı değil hani.

Aracın tasarımı evet biraz göreceli. Dış tasarımda oldukça yuvarlak hatlı detaylar bizim karşımıza gelmekte. Araca dikkatli baktığınızda zaten GLC Coupe’nin elden geçirilmiş versiyonu olduğunu görebilirsiniz. Araca arkadan baktığınızda bir Cayenne görme olasılığınız ise oldukça fazla. 🙂

 

Aracın kabini açıkcası en can alıcı detaylardan. Yekpare sürücü ara birimi ve ambiyans kabin aydınlatmalarının uyumu, buram buram premium hissiyatını sonuna kadar yaşatıyor.

Tesla ve Jaguar ( I-Pace ) sizce bu durumdan ne kadar etkilenir dersiniz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Görüşmek üzere..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin