Model 3’ün başarılı ön sipariş rakamları ile gururlanan Tesla şirketin CEO’su Elon Musk tarafından yeni bir modelini daha duyurdu. Şirketin her yıl düzenlediği yatırımcılar toplantısında ilk görseli bizzat Elon Musk tarafından paylaşıldı ve ismi Model Y olarak açıklandı.

Musk’ın daha önce yapmış olduğu açıklamalar Model Y’nin tamamen farklı bir platform üzerinde şekilleneceği yönündeydi. Yapılan güncel duyurularda ise aracın Model 3 ile aynı mimariyi kullanacağı öğrenildi. Bu durumda beklendiği kadar farklı bir modelin gelmeyeceği kesin. Farklı bir platform geliştirilmesi ile vakit harcanmaması ise Model Y’nin beklenenden daha önce üretime geçebileceği anlamına geliyor. Elon Musk, üretim tarihi konusunda net bir açıklama yapmamış olsa da 2020’nin makul bir tarih olabileceğini belirtmişti.

Tesla’nın bir van modeli üreteceği konuşulurken şirketin CEO’su tarafından atılan bir tweet ile Model X şasisi üzerinde bir van/minibus üretileceği ama bunun Model Y olmayacağı açıklığa kavuşturulmuş oldu.

Model Y ile 3’ün aynı platformu kullanacak olmaları sonucu benzer süspansiyon bileşenleri, benzer batarya konfigürasyonlarına sahip olmaları bekleniyor. Ortak diğer parçalar neticesinde yakın boyutlarda üretilecek olsalar da Model Y’nin daha uzun olması bekleniyor.

Musk yaptığı açıklamalarda SUV pazarını oldukça değerli ve hareketli bir pazar olarak tanımlamış ve bu pazara yatırım yapmanın Tesla’nın büyümesinde önemli bir rol alacağını belirtmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin