François Gissy’nin oldukça değişik bir hobisi var. Dudak uçuklatan hızlara ulaşan roket bisikletler yapıyor. Son bisikleti ise yağmur suyu ve sıkıştırılmış hava kullanıyor.

Bir miktar su, bir miktar sıkıştırılmış hava, bir tüpe doldurulup birden serbest bırakılıyor. Basit bir proje gibi gözükse de, birşeyler yanlış gittiğinde sonuçları çok ağır olabilir. Çünkü depolanan enerji üstündeki adam ile beraber bisikleti 261 km/s hıza ulaştırabiliyor. Daha ilginç olanı ise bunu ne kadar çabuk yaptığı.

Ülkemizde pek çok otomobilin 0-100 km/s hızlanması 8 ile 12 saniye arasında diyebiliriz. 4-5 saniye civarlarına inildiğinde bunlar artık oldukça ciddi spor arabalar oluyor. Peki ya 0-100 km/s hızlanmasının 1 saniyenin altında olduğunu söylesek. Roket, bu hızlanmayı 0.551 saniyede tamamlıyor. Kalkışta ise 5 g’nin üzerinde ivme oluşturuyor.

Gissy, daha önce de 0’dan 330 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşan bir roket bisiklet de yapmıştı. Şimdi ise benzer projeleri için sponsor arıyor. Umarız aradığı sponsorları bulur ve umarız projelerini hazırlarken başına bir iş gelmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin