Tarraco ismi ilk başlarda biraz zor gelebilir. Öncelikle İspanya’da Tarragona kentinin eski adı olduğunu belirtmekte fayda var.

Nitekim Seat model isimlerinin, İspanya’da ki şehir isimlerinden geldiğini bir çoğunuz biliyorsunuzdur. ” Ibiza, Leon gibi ”

Tarraco ismini diğerlerinden farklı kılan ise #SEATseekingname etiketiyle sosyal medya üzerinden 140.000 kişiden fazla katılımın yer aldığı bir anketin sonucunda Tarraco ismine kavuşmuş.

Ailenin Arona ve Ateca‘dan sonra 3. SUV olmaya hazırlanan Tarraco, hacim olarak bakıldığında Arona ve Ateca’nın üzerinde konumlandığını rahat bir şekilde belirtebiliriz. 5 ve 7 koltuk seçenekleriyle tercih edilebilecek olan araç, direkt olarak Peugeot 5008 ve Skoda Kodiaq‘ın karşısında yer alıyor olacak.

Tasarım anlamında, Arona ve Ateca‘dan oldukça farklı detayların yer verildiği Tarraco için Ateca’da belirtildiği gibi yüksek Leon ifadesini kullanmak sanırım büyük haksızlık olur.

 

 

 

 

Klasikleşmiş Seat ön yüzü karşılarken, Led aydınlatmaların artık çok daha sportif olduğunu görmekteyiz. Nitekim marka aydınlatmaların en önemli detaylar olduğunu belirtirken, Style ve Xcellence seçeneklerinde led aydınlatmaların standart sunulacağını belirtmekteler.  Profilinden bakıldığında 4.7 metrelik uzunluğu ve 1.6 metreden biraz fazla olan yüksekliği ile bence sınıfının kabül görülebilir değerlerinden. Aracın arka tasarımı ise iki stop grubu arasında enlemesine uzanan stop led aydınlatması bu senenin en modası. Son 6-7 haberimize göz atarsanız Porsche’da benim ilk karşılaştığım bu tasarım, Audi başta olmak üzere, bir çok marka tasarımcısını etkilemiş gözüküyor. Kabin içerisinde 10.25 inclik Sanal kokpit ekranı ve 8 inclik multimedia ekranı ilk göze çarpan detaylardan.

Motor tarafında ise düşük hacimli 1.5 TSI ünite 150hp güç üretirken, sadece 6 ileri manual seçeneği gücünü önden çekiş sistemiyle yola aktarıyor olacak. 2.0 Benzinli ünite ise, 190hp güç üretirken, 7 ileri DSG şanzıman ile sunuluyor olacak. Dizel tarafında ise, sadece 2.0 litrelik 150hp ve 190 hp seçenekleri manual ve DSG 7 ileri şanzımanla tercih edilebiliyor olacak. 2.0 litrelik ünitenin 4Drive yani 4 çekişli geldiğini belirtmekte fayda var.

Sonuca gelecek olursak, gelecekte yollarda bir çok markanın SUV’leri ile karşılaşacağımız açık ve net. Araçların daha da büyüyeceğini, compact kalsalar dahi bunun compact SUV olarak karşımıza çıkacaklarını söylersek, muhtemelen yanlış belirtmemiş oluruz. Bu yıl sonunda Avrupa’da satışa çıkacak olan Tarraco, 2019 ikinci yarısında ülkemizde göreceğimiz Seat yetkilileri tarafında doğrulanmış durumda.

Ne düşünüyorsunuz? Artan fiyatlar ve gelişen SUV pazarında sizce arz ve talep Türkiye şartlarında hangi yönde oluşur dersiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin