Volvo, merakla beklenen üçüncü jenerasyon S60’ı sonunda tanıttı. Yeni Volvo modellerinin tamamında kullanılan tasarım dili, başta Thor gündüz farlarıyla olmak üzere S60’a da uygulanmış. Oldukça dinamik gözüken yeni S60, Alman rakiplerine meydan okumaya hazır gözüküyor.

Tasarım genel hatlarıyla başta S90 olmak üzere diğer Volvo modellerinden tanıdık gelse de, S60 kendine özgü detaylar taşıyor. Volvo’nun imzası niteliğinde olan Thor gündüz farları, S60’ta farın içinden çıkarak ızgaraya doğru uzamaya devam ediyor. Ön ızgara şekil olarak diğer modeller ile aynı ancak tampon, hem büyük abisi S90’dan hem de station kardeşi V60’tan farklı.

Dizel seçeneği olmadan başarılı olabilecek mi?

S60, Volvo’nun dizel seçeneği sunmadığı ilk model olma özelliğine sahip. Elektriğe geçiş konusunda öncü markalardan biri olan Volvo, bu konuda ne kadar kararlı olduklarını S60’ta dizel motor sunmayarak bir kez daha gösteriyor. V60 ile aynı platformda üretilen S60, motor seçeneklerini de station kardeşinden alıyor.

250 beygirlik T5 motor önden çekişli olarak sunuluyor. 316 beygirlik T6 motor ise 4 çeker sistemi ile satın alınabiliyor. Volvo’nun ısrarcı olduğu plug-in hibrit versiyonlar ise S60’ın en güçlü motor seçeneklerini oluşturuyor. T6 Twin Engine 340 HP, T8 Twin Engine ise 400 HP güç sunuyor. Ayrıca T8 Twin Engine versiyon, Polestar paketi ile alındığında ekstra 15 HP, geliştirilmiş frenler, süspansiyon, motor kontrolü ve jantlar ile geliyor.

Kabine geçtiğimizde 90 serisi Volvo modellerinden ve V60’tan tanıdığımız tasarım bizi karşılıyor. Dev dokunmatik ekran Apple CarPlay, Android Auto gibi özellikleriyle S60’ın teknolojik yönünü gösteriyor. Güvenlik konusundaki hassasiyeti herkes tarafından bilinen Volvo, acil çarpışma freni gibi güvenlik ekipmanlarını standart olarak sunuyor. Opsiyonel olarak sunulan Pilot Assist sistemi ise 130 km/s’e kadar S60’ın kendi kendine hareket edebilmesini sağlıyor.

Amerika’da üretilmeye başlayan S60, yine Amerika için $35.800 başlangıç fiyatıyla satışa giriyor. Momentum, R-Design ve Polestar olarak üç farklı donanım paketi sunuyor. Modelin Türkiye fiyatı, donanım paketleri ve lansman tarihi ise henüz belli değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin