Elektrikli otomobillerin yardımına koşacak

Mazda’nın Rotary motorlar ile ilgili resmi bir açıklama yapması uzun süredir bekleniyordu. Mazda’nın Avrupa Satış Müdür Yardımcısı Martjin ten Brink, ZerAuto.nl’e verdiği röportajda, Rotary motorların geri döneceğini ve firmanın gelecek planlarıyla ilgili bazı detayları paylaştı.

Yeni Zoom-Zoom 2030 planı dahilinde Mazda, tamamen elektrik gücü ile hareket edecek bir model tanıtacak. Önümüzdeki yıl tanıtılacak olan modelle ilgili henüz detaylar paylaşılmış olmasa da, Brink modelin opsiyonel olarak sunulacak Wankel motor ile alınabileceğini söylüyor. Motor normal hibritler gibi Rotary motordan elde ettiği gücü tekerleklere iletmeyecek. Bir jeneratör olarak çalışacak olan Rotary motor ürettiği elektrik enerjisiyle bataryaları şarj edecek ve böylelikle yolda kalma stressi ortadan kaldırılmış olacak.

Aslında böyle bir sistemin gerekli olmadığını, ortalama bir müşterinin günlük 60 km yol kat ettiğini söyleyen Brink, sistemin sadece endişeleri ortadan kaldırmak için sunulacağın söylüyor. Tek rotorlu olacak olan motor, turbo besleme veya benzeri bir sistem kullanmayacak. Bir ayakkabı kutusu boyutlarında olduğu söylenen motor, sarsıntısız ve sessiz çalışacak ve ağırlık merkezi için otomobilin içinde oldukça aşağıya yerleştirilecek.

Elektrikli otomobillere doğru olan büyük yönelimin yanında Mazda, içten yanmalı motorların hala büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Mazda’ya göre içten yanmalı motorların ortadan kaldırılmaktan çok uzak olduğunu söyleyen Brink, 15-25 yıl bandında bile içten yanmalı motorların otomobiller için önemli bir yer tutacağını düşünüyor. Termal verimliliği %56 seviyelerine çıkarmayı hedefleyen Mazda, bu amacına ulaşabilirse emisyonlar açısından Elektrikli otomobiller ile aynı seviyeye ulaşmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin