Virtus’un bence rakip olmaması için hiç bir sebep yok.

Günümüzde insanların büyük metropollere göç etmesi nedeniyle, artık arz talebin daha compact sınıflara kaydığını ve daha lüks araç almaktan ziyade, düşük segmentlerde daha geniş ve konforlu nasıl araç alabilirim? sorusuna ister istemez yanıt almak istediklerini, Volkswagen Virtus ile bence artık ete kemiğe bürünen bir kanıt olarak tanımlarsak, sanırım yanlış olmaz.

Lafı hiç eğip bükmeden, Volkswagen Virtus’un detaylarına kısaca bakacak olursak;

Öncelikle Volkswagen Polo’nun sedan versiyonu olduğunu, sanırım herkes kabul etmiş durumda. Ancak bir çok kimsenin bilmediği bir detay var ki, oda aslında VW Polo Sedan hep aramızdaydı ancak sadece belirli pazarlarda satıştaydı.Volkswagen, Virtus ile MQB platformunun da kaymağını arkasına alarak, artık Global’de de B segment sedan sınıfında kendisinden söz etmek istiyor.

İşte Karşınızda Volkswagen Virtus !

Tasarımsal açıdan aracı incelediğimizde, MQB A0 platformun üzerine inşa edilen aynı yeni Polo’da olduğu gibi ( Bu arada Yeni Volkswagen Polo’nun testini hala izlememiş olanlar varsa lütfen bu linke tıklasın ) benzer noktalarının olduğu özellikle ön panjurdan anımsayabiliyorsunuz. Ancak resmi olarak tanıtılmasa da, 2018’de en çok beklenen modellerden Vw Jetta’dan oldukça rol çalacağı resimlere baktığımızda bence su götürmez bir gerçek.


Peki neden Jetta’ya rakip olur diye soracak olursanız? En sonda söylememiz gereken detayı o zaman şimdi söylüyorum. Volkswagen Virtus’un bagajı tam 521 Litre hacminde muazzam bir değerle karşımıza çıkıyor. Jetta’da bu hacmin 510 Litre dolaylarında olduğunu düşünecek olursak B segmentinde Virtus’un, C segment abilerinden oldukça rol çalacağını hem tasarım öğelerinden, hem de yaşam alanlarından bize kanıtlayacak gibi gözüküyor.

 

İşin hikaye kısmını bırakıp teknik detaylara bakacak olursak;

Resimde görmüş olduğunuz 200TSI, araçta üç silindir 1.0 TSI 115 HP 200 NM tork güç üreten bir motora sahip olduğunu göstermekte. Üç silindir bu motorun henüz resmi rakamlarla doğrulanmamış olsa da, 0-100 Km/s hızlanması için 9.9 saniye gibi bir değerlerde olacağı ön görülmekte.

Boyutlar anlamında karoserin değişimi nedeniyle doğal olarak Polo Hatchback’ten elbette daha uzun. Ancak Jetta tarafında konuyu irdelediğimizde, 4.48 Metre uzunluğunda olduğu belirtilen Virtus’un dingil mesafesininde 2.65 metre dolaylarında olduğunu düşünecek olursak, üzerine bagaj hacminde de ne denli iddialı olduğunu hesap edecek olursak, üretimin bence sadece Güney Amerika ile kısıtlı olmayacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek. B segmentinde kendi grubunda Rapid olsa dahi, tablonun diğer tarafındaki rakiplere baktığımızda ( C-Elysee, Peugeot 301, Fiat Egea ) sadece tasarımsal ve donanımsal bazda bile şansı çok yüksekken, Güney Amerika ile kısıtlı kalmayıp, bir çok Avrupa ülkesinde satışa sunulacağı görüşündeyim. Türkiye’ye geçte olsa gelmemesi için elbette bir neden yok 🙂

Polo’dan tanıdık olduğumuz multimedia ekranı ve aktif bilgilendirme ekranı ( ki Audi tarafından da hatırlayacağınız Virtual Cockpit ile neredeyse aynı ) B segmentine göre oldukça iddialı detaylardan bir kaçı sadece. Ancak elbette bunların ek opsiyonlar çerçevesinde, ücret ödeyerek bir çoğuna sahip olunduğunu düşündüğümüzde ve ülkemizde Polo’nun 100.000 TL gibi rakamlarla alıcı bulduğunu düşünecek olursak, yakında D segmenti fiyatına B segment araçlara sahip olacağımız gerçeği asla uzak değil.

Nihayetinde hep söylediğim gibi, Otomobil fiyatlarını etkileyen en büyük etken ülkemizdeki vergisel sorunlar. Artan ve çok değişkenli serbest kur sistemine gelmiyorum bile.

Görüşmek üzere !

Foto Kaynak: Revista Autoesporte

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin