Tamamen yeni bir 508

Peugeot, 508’i ilk olarak 2011 yılında 407 ve 607 modellerinin yerini alacak şekilde tanıtmıştı. Yaklaşık 7 yıldır üretimi devam eden model, sedan gövdesinden fastback gövde tipine geçiş yapıyor. Peugeot bu değişimi, SUV’ler tarafından ele geçirilen pazarda sedan aile otomobillerinin de hayatta kalması için atılmış bir adım olarak görüyor.

Peugeot’un değişiklikleri neden yaptığı bir yana Yeni 508 gerçekten tamamen yeni bir model olduğunu gösteriyor. 60 milimetre daha alçak, 80 mm daha kısa ve 20 mm daha geniş olan Yeni 508’in gövdesi çok daha çekici oranlara kavuşmuş. Agresif ön ve arka farları, çerçevesiz kapıları ve keskin hatlarıyla 508, artık standart bir aile sedanı olmaktan sıyrılıp sportif bir model gibi gözüküyor.

Sportif tasarımın modelin pratikliğini azaltacağını düşünüyorsanız, bagaj önceki modele göre 14 litre daha büyük. Fastback gövde yapısı sayesinde daha verimli bir şekilde açılan bagaj kapağı ise yükleme işlemlerini kolaylaştırıyor. Arka koltuklar yatırıldığında ise toplam 1,537 litrelik yükleme alanına sahip olunuyor.

Kabine geçtiğimizde ise bizi yine i-Cockpit karşılıyor. Peugeot’un bütün ürün gamına yayılan kokpit tasarımındaki küçük direksiyon ve yukarıya yerleştirilmiş gösterge paneli herkes tarafından sevilmese de, 12.3 inçlik dijital kadranlar ve 10 inçlik orta ekran eminiz ki bu tasarıma alışmak için size bahane olabilir.

508, Peugeot’un EMP2 platformu üzerinde yükseliyor. Bu platform modele önceki nesline göre yaklaşık 70 kg ağırlık avantajı sağlıyor. Peugeot, sundukları süspansiyon geometrisinin konforu ve sürüş dinamizmini aynı potada erittiğini söylüyor. Sürüş modlarına eşlik eden opsiyonel Aktif Süspansiyon Kontrolü ile de 508’in hem konforlu hem de sportif karakteristiği güçlendirilebiliyor.

Her zevke uygun motor seçenekleri

508, kaputunun altında çeşitli beninli ve dizel motor seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. 1.6 litrelik PureTech benzinli motorlar 180 ve 225 olmak üzere iki farklı güç seviyesinde sunuluyorlar ve motorlara EAT8 otomatik şanzıman eşlik ediyor. Dizel cephesinde ise 1.5L ve 2.0L BlueHDi motorlardan geliştirilen; BlueHDi 130 S&S 6 ileri manuel, BlueHDi 130 S&S EAT8, BlueHDi 160 S&S EAT8 ve BlueHDi 180 S&S EAT8 olmak üzere dört farklı alternatif bulunuyor.

508, segmentinde bir ilk olan Gece Görüş Sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil Otomatik Acil Durum Fren Sistemi ve Çarpışma Uyarı Sistemi, Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Otomatik Far Kontrolü, Hız Sınırı Tanımlaması ve Önerisi, Gelişmiş Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, EAT8 otomatik şanzıman ile dur-kalk desteği de sunan Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Şerit Takip Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi pek çok teknolojik güvenlik ve konfor ekipmanına da sahip.

Yeni Peugeot 508’in üretimi Mulhouse tesislerinde gerçekleşirken, motor ve aktarma organları Trémery ve Douvrin tesislerinde üretilecek. Bu nedenle Yeni Peugeot 508, Fransa’da üretildiğini teyit etmek için “Origine France Garantisi” sertifikası ile lanse edilecek. 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleşecek olan Yeni Peugeot 508 Eylül ayından itibaren global pazarlarda satışa sunulacak. Büyük ölçüde kabuk ve karakter değiştiren modelin pazarda nasıl bir başarı elde edeceğini merakla gözlüyor olacağız. Yeni 508 ile ilgili düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin