Türkiye ekonomisinin dinamosunu oluşturan otomobil sektöründe ÖTV indirimi haberi ister istemez hem satıcı tarafında, hem de otomobil almayı planlayanlar için heyecan yarattı.

Yakın dönemde hatırlayacağınız üzere özel tüketim vergisi matrahında düzenlemeye gidilmiş ancak can alıcı bir rahatlama söz konusu olmamıştı. Nitekim yıl sonu kampanyalarının dahi çıkmaza girdiği şu sıralar, %72’lik daralma haberleri de iyiden iyiye moralleri bozmaya yetmişti.

Özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi gibi bir çok kalemin otomobil sektöründen sağlandığını düşünecek olursak, düşen satış rakamları hükümetin tahsil etmiş olduğu vergi kaynağı hacmini de ister istemez etkilemişti.

İşte bunun önüne geçmek adına, Türkiye Cumhuriyeti​ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün belirli motor hacmine kadar olan binek araçlar başta olmak üzere, tahsil edilen özel tüketim vergisi oranlarında indirime gidildiğini duyurdu.

 

Buna göre;

– Motor hacmi 1600 cc altındaki araçlarda ÖTV 15 puan inecek.

– Ticari araçlarda KDV indirimi yüzde 18’den yüzde 1’e düşecek.

Özel tüketim vergisinin üzerine katma değer vergisinin tahsil edildiği ülkemizde, ötv’nin düşmesiyle elbette kdv çarpanı da düşeceği için, doğal olarak satıcının fiyatlarına bu olumlu yansıyacaktır.

ANCAK !

İndirimin bu yıl sonuna kadar geçerli olacağı ve otomobil satıcıları yükselen fiyatlar  sonucunda stoklarını daraltmış olma ihtimali, satıcının deposunda bulunduğu aracı kabul etmeniz yada farklı markalara yönelmeniz, hatta stok durumlarına göre hiç alamamanız olasılığını oluşturabilir. O nedenle yakın vade de otomobil satın alma gibi bir planınız varsa, elinizi hızlı tutmanızda fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin