Renault’un downsizing stratejisinin en son ürünü Energy dCi 160 Twin Turbo, ilk çift turbolu 1.6 dizel. 1598 cc’lik yeni motor 160 HP ve 380 Nm’lik cömert bir tork seviyesi sunuyor. Bu değerler motoru, performans açısından 2 litre motorlar arasına taşırken  yüzde 25 daha ekonomik ve CO2 emisyonu açısından, 1.6 lt’lik motorlar için bir ilk.

Sistem iki turbo içeriyor. Düşük ataletli birinci turbo, kalkışlarda yüksek tepki için düşük devirlerden itibaren önemli bir tork sağlıyor. Esnek ve canlı bir sürüş için düşük devirde hızlanma elde etmek için torkun  yüzde 90’ı 1.500 d/dk’dan itibaren devreye giriyor. İkinci turbo, yüksek devirde devreye giriyor ve sabit, düzenli ve dengeli bir hızlanma için yüksek güce (100 HP/lt) çıkmayı sağlıyor. Bu sayede motor her zaman optimum verimlilik sınırında çalışıyor, bu da doğal olarak yakıt tüketimi ve CO2emisyonu açısından avantaj sağlıyor.

Renault_55060_global_en

 

 

Renault’un F1 yansıması

Özellikle soğutma ve sürtünme azaltma açısından Renault’un F1’deki know-how’ından elde edilen teknolojilerin kullanıldığı 1.6 lt Renault Energy F1 enerji ünitesi, Energy dCi 160 Twin Turbo blok arasındaki tek bağlantı değil.

Bunun dışında Transvers su akış sistemi daha hızlı ve daha etkin bir yanma odasında soğutma için kullanılıyor. U-Flex geometrisindeki segmanlar (u şeklinde) çok esnek, U geometrisi verimlilik ve sürtünme arasında optimum düzeyde uzlaşmayı sağlamak için sıcaklık ve basınç arasındaki dalgalanmalardan kaynaklanan silindir duvarları biçimindeki değişikliklere uyum sağlar.

Yüzeyde sürtünmeleri azaltan  Energy dCi 160 Twin Turbo motorun yakıt enjeksiyon sistemi, çift turbo elde etmek için 1800 bar değerinde bir basınçta çalışıyor ve bu motor, Euro 6b emisyon değerlerini karşılarken NOx Trap ve partikül filtre rejenerasyon sistemlerine de sahip.

Yeni motorun sunduğu değerlerle Renault’un gelecek D ve E segmenti modellerinde kullanılması planlanıyor.

 

Renault_55059_global_en

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin