Japon markanın performans kolu hayata döndü ancak iyi mi oldu kötü mü oldu bilemiyoruz…

Mitsubishi şu anda Renault-Nissan Ortaklığı’nın bir parçası ve zor geçen yılların ardından tekrar durumunu düzeltmeye çalışıyor.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden birisi konumunda olan Ortaklık’ın planı kapsamında Renault Avrupa’da öne çıkarken Nissan’a Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri verilmişti. Mitsubishi ise Asya’nın kalanında varlık gösterecek.

Japon markanın bir zamanlar performanslı modellerden sorumlu ve WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) macerasında partneri olan bir kolu vardı: Ralliart. Var olduğu süre boyunca birçok modele imza atan Ralliart, 2010 yılında kepenk kapatmıştı.

Ancak Mitsubishi, geçtiğimiz sene Ralliart’ı dirilteceğini duyurarak yeni modellerinde performans odaklı versiyonlar yapacağının sözünü vermişti. Japon üretici, Tokyo Otomobil Fuarı’nda Ralliart etiketi taşıyan bir dizi konsept sergiliyor.

Bunlardan en dikkat çekeni ise, hâlihazırda markanın yelpazesinde yer alan Eclipse Cross adlı crossover modelinin Ralliart versiyonu. Sadece görsel bir paket olan uygulama, herhangi bir performans güncellemesi içermiyor.

Eski Ralliart modellerine gönderme yapan paçalıkları, kırmızı gövde parçaları, Ralliart çıkartmaları ve bagaj üstü spoyleri ile dikkat çeken Eclipse Cross Ralliart eğer Türkiye’de olsaydı modelin satıldığı dönemdeki 163 bg’lik 1.5 turbo benzinli motor ve S-AWC adlı dört çeker sistemi kombinasyonuyla donatılırdı.

Zamanında gerçek manada ralli otomobili deneyimini Lancer Evolution modelleriyle yollara taşıyan Mitsubishi’nin Ralliart ismini bir başka spor model Eclipse’e gönderme yapan SUV Eclipse Cross ile yeniden canlandırması açıkçası bir otomobil sever olarak benim pek hoşuma gitmiyor. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Gerçek Ralliart bu mu, yoksa aşağıdaki güzellik mi?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin