Alman Premium otomobil üreticilerinden Bmw, giriş seviyesi SUV aracı X1’i makyajladı. Tasarımı bir yana araç artık PHEV! Peki ülkemizde durum ne?

Nispeten artık küçük bir BMW X3 olarak adlandırabileceğimiz BMW X1, geri kalan tüm abilerinden çok farklı detaylarla karşımıza gelmiş durumda. Öncelikle tasarımına dönecek olursak, ilk bakışta ciddi bir farklılık göze çarpmadığı doğru. Her zaman olduğu gibi geniş Bmw böbrekleri ve büyüyen ön profil ilk göze çarpan detaylardan. Araç modelinin ne olduğunu gösteren yer aydınlatması kapı açma kapama kollarında yer verilirken, aracın arkasına geçtiğimizde yine model isminin yeri değiştirilerek, bagaj kapağı alt köşesine alındığını görüyoruz. Hazır bagaj kapağından konu açılmışken, 505 litre bir yükleme kapasitesinin olduğunu ayrıca koltuklar yatırıldığı takdirde 1550 litreye kadar elde edilebildiğini eklemiş olalım.

Kabin içerisinde yeni nesil abilerinden fazlasıyla aşina olduğumuz atmosferle karşılaşıyor olsak dahi elbette değişiklikler yok değil. 6.5 inç multimedya ekranı standart olarak gelirken, navigasyonlu versiyon seçilmesi durumda 8.8 inç yada 10.25 inç boyutları arasında tercih yapılabilecek.

Güncel neslin 2015’den bu yana hayatımızda olmasına karşılık marka, Dünya çapında X modelleri arasında X1’in pazar payının %40 olduğunu belirtiyorlar. Pastanın en büyük dilimine sahip olan araç, aslında bir nevi markanında gizli silahı. O nedenle de diğer X serisi tasarımlarından farklı öğeler taşıyor. Nitekim marka direkt olarak X1 ile genç kesimi hedeflediği için, %40’lık payının daha da artabileceği potansiyeline sahip olduklarının farkında.

Kaputunda altında bildiğimiz 1.5 litrelik motor haricinde aslında makyajla gelen bir ünite daha var ki, oda elbette elektrik ünitesi. 2020 itibarıyla hayatımızda olacak bu ünite kombinasyonu ile Bmw xDrive 25e 9.7 kWh ünite ile 50km/s sürate kadar tamamıyla elektrikli olarak yoluna devam ediyor olabilecek. Ön ve arka akslara yerleştirilen elektrikli ünite aracılığıyla ön akslarda 125hp 220nm tork güç üretileceğini, arka akslarda konumlandırılan elektrik ünitesi aracılığıyla da 95hp 165nm tork güç üretileceği ayrıca belirtmiş olalım. Şuan ülkemizdeki güncel versiyonun 286.000 TL ile 450.000 TL bandında yer aldığını düşünecek olursak, özellikle PHEV modelini ülkemizde görmek neredeyse hayal gibi bir durum olacak. Amerika tarafında uygulanan vergilerde her ne kadar yumuşama olsa da, fiyatlar hala çok ama çok yüksek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin