Mercedes 2015 yılında Tokyo’da gelecek vizyonu hakkında ne denli çalışmalar ortaya koyacağı ile bir sunum yapmıştı. Tüm concept araçlarda olduğu gibi aslında bununda kağıt üzerinde kalacağına kesin gözüyle bakıyordum. Aracın tasarımı oldukça göz alıcı ve buna eminim her ne kadar renkler ve zevkler tartışılmaz diyecek olsak ta, bir çok kesimin beğenisi kazandığını açıkcası düşünmüyor değilim.

İşte geçiğimiz gün süpriz bir şekilde Copenhagen’da gerçekleşen süpriz bir tanıtımla, gelecek vizyon yelpazesinin biraz daha açılmış olduğunu gördük. Bu sefer kanlı canlı araç karşımızda, her ne kadar geliştirme modülü de olsa, geçtiğimiz gün yine size anlatmaya çalıştığım Volvo 360c projesinin direkt olarak karşısına çıkan bir projeydi.

Görüntülerde bataryaların yatay bir şekilde şasinin tam merkezinde konumlandırıldığı farklı bir platform, ilk dikkatimizi çeken detaylardan. Gerçi Tesla’da da benzer bir tasarım var. Bataryanın neredeyse zemin seviyesinde olması, pil teknolojileri üzerinde de sıkı bir çalışmaya da yer verdiklerini göz önüne serer nitelikte. Mercedes Urbanetic olarak adlandırılan bu concept araçlar artık hem elektrik, hemde tamamıyla kitlesel taşıma yada yük taşımaya yönelik bir çalışmayı bizlere sunuyor. Öyle ki, 12 yolcu kapasitesine kadar ( ki biz bu topraklarda dolmuş deriz ) bir yerden diğer bir yere, herhangi bir sürücü gerekmeksizin artık yolculuk yapılıyor olabileceği belirtiliyor. Bu sayede sürücü gereksinimi olmadığından, 7/24 hizmet verebileceği ve otonom sürüşün artık sınırlarının zorlayacaklarını açık ve net görebiliyor olacağız. Açıkçası bazı iş kollarının artık modern teknolojiye ayak uydurma sıraları çoktan geliyor gibi gözüküyor.

Almanlar yerli otomobillerini üretirken sizce de biraz fazla olmuyorlar mı bilemeyiz..Ancak gelişen teknolojinin otonom sürüş üzerindeki etkilerini günden güne çok daha fazla duyuyor olacağımız kaçınılmaz bir gerçek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin