İddialı olduğu kadar başarılı mı?

Günümüzde pikaplar adım adım günlük yaşantımıza adapte oluyorlar. Zamanla normal otomobillerin yerini alan SUV’ler, her geçen gün pikaplara karşı kan kaybediyorlar. Ancak kabini bolca teknoloji ve kaliteli malzemelerle de doldursanız değişmeyen çok önemli bir gerçek var, sürüş dinamikleri.

Daha önce Toyota Hilux’ın neredeyse takla atacak noktaya geldiği geyik testleriyle bu durum bir kaç yıl önce çarpıcı şekilde ortaya çıkmıştı. Ayrıca bu testlerin siz bilinçli bir şekilde tabiri caizse ‘gazlarken’ pikapın nasıl davrandığını görmek için değil, güvenlik amaçlı yapıldığını belirtmemiz gerek. Yola aniden atlayan bir hayvanın veya objenin simüle edildiği testler oldukça önemli gerçekleri gözler önüne seriyor.

X Class’a dönecek olursak, ilk premium pikap ve günlük hayata en uygun pikap olmak gibi iddialara sahip olan, Nissan Navara temelli modelin iddialarının arkasında durmuş olması oldukça önemli. 70 km/s hıza kadar başarılı sonuç veren X Class, testlerde kesinlikle kontrolsüz davranmıyor ya da Hilux gibi takla atma eğilimi göstermiyor. 4 tekerlek de yerle temasını koruyor. Testte ESP’nin devreye girmesiyle direksiyona yön vermenin zorlaştığı söylense de, güvenlik namına bir sorun oluşturmuyor.

Diğer pikapların nasıl sonuçlar aldığını merak ediyorsanız, Ford Ranger ve Mitsubishi L200 çok küçük bir farkla 71 km/s hıza kadar çıkabilmişlerdi. Bu da her pikapın Hilux gibi başarısız olmak zorunda olmadığı anlamına geliyor. Eklenen teknoloji ve konfor ekipmanlarının yanında pikaplar da artık binek otomobiller kadar güvenli hale gelmeye başlıyor. Zamanla SUV’ler ile beraber binek otomobilleri adım adım günlük hayattan çıkarabilirler. Sizce pikapların bu ilerleyişi hangi noktada duracak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin