Der VISION EQXX zeigt, wie sich Mercedes-Benz die Zukunft des Elektroautos vorstellt. Das Auto hat eine Reichweite von mehr als 1.000 Kilometern und einen Energieverbrauch von weniger als 10 kWh pro 100 Kilometer. Der VISION EQXX steht für neue Maßstäbe hinsichtlich Energieeffizienz und Reichweite im realen Straßenverkehr sowie für die revolutionäre Entwicklung von Elektroautos. The VISION EQXX is how Mercedes-Benz imagines the future of electric cars. The car has a range of more than 1,000 kilometres with an outstanding energy consumption of less than 10 kWh per 100 kilometres. The VISION EQXX stands for major new advances: it sets new standards in terms of energy efficiency and range in real-life traffic, and revolutionises the development of electric cars.

Alman markanın konsept aracı tam %95 verimlilikle çalışıyor.

Mercedes-Benz, geçtiğimiz ay teaser görselini yayınladığı konsept aracı Vision EQXX’in lansmanını dün gerçekleştirdi.

Otomotiv devinin elektrikli ulaşımda verimliliği ön plana koyduğu projesinin sonucunda ortaya çıkan sportif sedanın hava sürtünme katsayısı, aerodinamik gövdesi sayesinde sadece 0,17 gibi düşük bir değerde tutulmuş.

Bu sayede yaklaşık 150 kW (201 bg) gücündeki Vision EQXX, Mercedes-Benz’in açıklamalarına göre yaklaşık 100 kWh’lik bataryasının yardımıyla tekrar şarj ihtiyacı olmadan 1.000 km yol katedebilecek. Bu da İstanbul-Adana yolunun içten yanmalı otomobiller gibi dinlenme molaları hariç bölünmeden yapılabileceği anlamına geliyor.

Menzil konusunda iyi sonuçlar veren EQS’in bataryasına göre %50 daha küçük, %30 daha hafif olan yeni batarya ünitesinin açıklanan tüketim değeri ise 10 kWh / 100 km’den biraz daha küçük. 900 Volt altyapısını kullanan batarya ünitesinin ağırlığı ise 495 kg. Aracın toplam ağırlığı ise 1.750 kg.

Karşılaştırmanız açısından 1.750 kg ağırlığındaki Vision EQXX’in uzunluğu 4,63 metre, aks aralığı ise 2,8 metre iken yeni nesil C-Serisi ortalama 1.675 kg ağırlığa; 4,75 metre uzunluğa; 2,86 metrelik de bir aks mesafesine sahip.

Tavana yerleştirilen 117 hücreye sahip güneş paneli ise ayrı bir lityum iyon bataryada enerji depolayarak aracın klima, aydınlatma ve bilgi-eğlence sistemi gibi özelliklerine enerji besleyebiliyor.

Bilgi eğlence demişken Mercedes-Benz ekibi, Vision EQXX’in kokpitinde boydan boya uzanan bir ekrana yer vermiş. Yeni tip direksiyon simidinin arkasındaki kısım gösterge paneli görevi görürken geri kalan bölüm multimedya sistemine ayrılmış. Uzunluğu 120 cm olan monitörün çözünürlüğü ise 8K.

Bridgestone ile birlikte geliştirilen ultra düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler ile yola oturan Vision EQXX konseptinin gerçekten yollarda olacak seri üretim versiyonunun ne zaman tanıtılacağı ise henüz açıklanmadı fakat Mercedes-Benz, bu sergi aracının imal edileceğinin sözünü verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin