Mclaren, bu zamana kadar ürettikleri en pist odaklı yol otomobilini önümüzdeki yıl tanıtacaklarını doğruladı.

P15 kod adıyla anılan model, Mclaren’in Ultimate Serisi’nin bir üyesi. Mclaren modelleri genel olarak çok yönlülükleriyle biliniyorlar. Tabii supercar sınırları içerisinde. Sundukları bolca teknoloji, konfor ve bununla beraber yüksek performansı birleştirmeyi başaran Mclaren’ler son dönemde oldukça rağbet görüyorlar. Ultimate Serisi’nde ve dolayısılya P15’te ise gündelik kullanımdan taviz verilerek tamamen pist odaklı, yüksek performanslı modeller hazırlanıyor.

Geçtiğimizde haftalarda Nurburgring’te görüntülenen 675 LT tabanlı geliştirme aracı P15’in aerodinamik yapısıyla ilgili bize bolca fikir veriyor.

Test aracında dikkat çeken bolca detay var. Öncelikle ön tarafta yer alan büyük hava kanalları, kaputtaki çıkışlara doğru devam ederek havayı ön camın etrafına yönlendiriyor. Önde yer alan bagaj bölümünün, performans amaçlı kullanılması modelin ne kadar pist odaklı olacağının göstergelerinden biri. Normalde çoğu Mclaren’de yer alanın aksine üstten monte edilmiş, konumu sabit devasa kanat dikkat çeken diğer detaylar arasında. Kanat kapanıp gövdeye dahil olmasa da F1 otomobillerindekine benzer şekilde hıza göre açısının değişeceği ön görülüyor. Bununla beraber normal modellere göre oldukça geniş ve agresif gözüken gövde de gözden kaçmıyor.

Hafiflik için hibritten vazgeçiyor

Modelin P1’ın aksine, daha hafif olan sadece içten yanmalı motor sistemini kullanması bekleniyor. 720S’te kullanılan 4 litrelik turbo beslemeli V8 bloğun temel alınıp, motor içindeki ve turbodaki değişikliklerle gücün 710 Hp’nin üzerine çıkarılacağı söyleniyor. 790 Hp civarına kolayca çıkabilecek olan yeni ünitenin, P1’de kullanılan 3.8 litrelik V8’den yaklaşık 70 Hp civarında daha fazla gücü olacak.

P15, Mclaren’in Monocage II, tek parça karbon fiber gövdesine sahip olacak. Yarış otomobillerinden esinlenilmiş bir iç kabine sahip olacak olan model, belki biraz daha konforlu bir kabine sahip olabilir. P15’in 1300 kilogramın altında bir ağırlığa sahip olması bekleniyor. Bu ağırlık P1’ın 1547 kg’lık ağırlığı göz önüne alındığında oldukça düşük. Model güç-ağırlık oranında ise yaklaşık olarak ton başına 650 kg sunacak.

Mclaren, modelden 500 adet üretmeyi planlıyor. Her birinin ise İngiltere fiyatının £840,000 civarında olacağı söyleniyor.

Müşterilerin her biri bu yıl sonuna kadar, modelin özel gösterimine davet edilip modelle tanıştırılacak. Modelin tam ismi de aynı şekilde 2017 yılı bitmeden belirlenecek. İlk arabalar önümüzdeki yıl yaz aylarında, Ultimate Serisi’nin ikinci ve 3 koltuklu üyesi BP23 tanıtılmadan önce teslim edilmeye başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin