İngiliz spor otomobil üreticisi McLaren, 720S Spider modelini 8 Aralık’ta bol sıfırlarıyla birlikte, meraklılarının beğenisine sundu.

İngiliz performans otomobil üreticisi McLaren, 8 Aralık’ta 720S Spider modelini görücüye çıkardı. Markanın dümenindeki kişi Mike Flewitt ” Yeni McLaren 720S Spider, olağanüstü performans ama aynı zamanda günlük kullanıma da elverişli el yapımı bir performans otomobil olduğunu belirterek, 720S Coupe üzerine sadece 49kg’lık bir artışla sınıfının en hafifi olarak dikkat çekerken, ağırlık yarışındaki rekabetimizin daha da yol almasına olanak sağladığını” sözlerine ekliyor.

Tüm McLaren araçlarında olduğu gibi, 720S Spider’da da karbon fiber yapının, bu araç için büyük önem taşıdığı ve buna da Monocage II-S adı verildiği belirtilmekte. McLaren‘in mühendislik kabiliyeti, karbon fiber ürünlerin doğal mukavemeti ve sertliği ile desteklenir. Ayrıca bu tavanın sökülmesine rağmen, ilave güçlendirme yapılmasına gerek olmadığı anlamına geliyor ki nitekim ilk kez bu araçta hiç olmadığı kadar güçlendirilmiş A sütunlarına yer verilmiştir. Bununda nedeni aerodinamik akıştan ziyade, aracın ters/takla dönmesi sonucu kabin içerisi yaşam alanında oluşabilecek ezilmeleri minimuma indirmektedir.

Bu yer jetinin kanatlarının altında 8 silindire sahip V8 4.0 litrelik ünite yer alıyor olup, 540hp 770nm tork güç ürettiğini bilmek gerekiyor. 0-100 hızlanmasının sadece 2.9 saniye olduğunu düşünecek olursak, nefesinizi 3 saniye kadar tutmanız gerekeceği sonucuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aracın bu muazzam hızlanma için ağırlık dağılımına 50:50 olarak verilmiş. Nitekim aşırı süratlerde, arka tarafın daha ağır olması ve ön kısımda yaşanan rüzgar kırılması, aracın çok daha rahat yoldan çıkmasına sebebiyet sağlayacağı için bu dağılımın, yol tutuşu tarafındaki mühendisliğin zor olduğunu aslında kanıtlar nitelikte. Elbette resmi olarak aracın ağırlığı ve sürtünme kat sayısı değerleri belirtilmiş değil. Avrupa pazarında 237 bin sterlin dolaylarında olduğunu düşünecek olursak, kaba hesapla ülkemizde yanlışlıkla şayet TR plakayla görseniz, 3 milyon TL dolaylarında olduğunu unutmamakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin