Lucid Air Kalifornia merkezli bir elektrikli otomobil start-up’ı olan  ( Lucid Air ) Lucid Motors, 2016 yılında LA Auto Show’da Air modelini tanıtmıştı.

Lucid Motors, Air modeli ile elektrikli otomobillere bir lüks algısı yüklemeyi hedefliyor. İç mekanda kullanılan yüksek malzeme kalitesi, yenilikçi tasarım ve 4 dijital ekranın varlığı ile bu algı pekiştirilmiş.

Geleneksel güç aktarım organları bulunmayan elektrik motorunun tasarımcılara ve mühendislere verdiği imkanlar neticesinde araç oldukça futuristik çizgilere sahip. Dışarıdan bakıldığında ise Mercedes E sınıfı ile aynı boyutlara sahipken iç mekandaki yaşam alanı S sınıfı ile aynı seviyede.

Fiyatları açıklanan Lucid Air’in iki farklı versiyonu olacak. Başlangıç seviyesinde 52,500 Lucid Air Stop Aydınlatmalardolar fiyat etiketiyle 400 beygirlik versiyon bulunuyor. Model 386 km menzile sahip. Launch Edition modeli ise bizi daha çok heyecanlandırıyor. 1000 beygirlik versiyon, Model 506 km menzile sahip.

Yapılan hız denemelerinde 217 mil hız sınırının kaldırılması ile Air, 235,4 mil, 378 km/s, hıza ulaşarak sahip Tesla Model S’e ciddi bir rakip oldu.

Otonom sürüş gibi birçok teknolojiyi giriş seviyesinden itibaren standart olarak sunacağını açıklanan Air, 8 kameralı sensörler ile donatılmış vaziyette. LED multi-sens ön farlar, 10 hava yastığı, üçü dokunmatik olan toplamda dört adet dijital ekran ve 19 inç jantları standart olarak sunacak.

Menzili yetersiz diyenler ise opsiyon olarak 506 km ya da 643 km’lik menzile sahip bataryaları seçebilecek. Lucid Motors’un lityum-iyon bataryalarını ise Samsung SDI üretiyor.

Lucid Motors, Air modelinin üretim tarihi olarak 2019’u işaret ediyor. Ciddi yatırımlar gerektiren bu süreçte Lucid Motors için Ford ciddi bir alıcı olarak konuşuluyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin