Kazaya karışmak istemeyeceğiniz araçlarda bugün diye bir başlık atmak sanırım çok daha doğru olacaktı.

Yılın son otomobil fuarı olan, Los Angeles otomobil fuarında uzun süredir kulislerde ismi dönen Jeep, beklentileri yarı yolda bırakmadı ve yürüyen betonarme yapıda bir araçla karşımıza çıktı. İsmi Jeep Gladiator.

İsminin hakkını sanırım kalıbıyla veren nadir araçlardan kendisi. Marka, şimdiye kadar ki en yetenekli orta ölçek bir araç olarak tanımlıyor. Jeep markası Kuzey Amerika Başkanı Tim Kuniskis “Tamamen yeni Gladyatör, herhangi bir açık hava macerası için en iyi araç” ifadesinde bulunurken “Zengin ve güvenilir Jeep kamyonlarının zengin ve gururlu mirasından doğan Gladyatör, en kullanışlı orta ölçekli forkliftle sonuçlanan sağlam kullanım, çok yönlülük ve işlevselliği bir araya getiriyor”

Yepyeni 2020 Jeep Gladiator, sınıfının en iyisi çekiş ve 4×4 taşıma kapasitesiyle, yolda sürüş dinamiği ve yolcu güvenliği ile eşsiz bir yetenek sunduğu belirtiliyor. Off-road özelliği, Command-Trac ve Rock-Trac 4×4 sistemleri, üçüncü nesil Dana 44 akslar, Tru-Lock elektrikli ön ve arka dingil kilitleri, Trac-Lok sınırlı kaymalı diferansiyel, segmente özel sway -bar bağlantı kesme ve 33 inç off-road lastikleri ile araç başlı başına yürüyen beton niteliğinde.

Jeep tasarım ekibi Wrangler‘da görülen yedi yuvalı ızgarayı korudu, ancak daha fazla çekme kapasitesine yardımcı olmak için ek havalandırma girişi için ızgara yuvalarını genişletmiş olduğu görülüyor. Jeep Gladiator Overland ve Rubicon modelleri, aracın modern görüntüsüne ek olarak, keskin beyaz aydınlatmayı yansıtan mevcut LED farları ve sis lambaları sunuyor. 

Altı vitesli manuel şanzıman, 3.6 litrelik Pentastar V-6 (285hp) ünite, tüm Jeep Gladiator modellerinde standarttır ve sekiz ileri otomatik şanzıman opsiyoneldir. 43,6 derecelik bir yaklaşma açısı, 20.3 derece kırılma açısı, 26 derecelik kalkış açısı ve 11.1 inçlik bir zemin açıklığı Jeep Gladiator’ın herhangi bir yere korkusuzca tırmanmanızı, engebeli yolları kolayca aşmanıza olanak sağlar. 3.5 Ton çekme kapasitesi ile araç övgüyü hanesine yazdırırken, 80cm su derinliğinde ilerleyebildiği belirtiliyor. Çok fazla söylenebilecek bir şey yok aslında. Amerika gibi okyanus ötesinde düzenlenen fuarlar hep moralimi bozmuştur. Çünkü en kötü araç motor hacmi 3.0 litreden başlıyor ve çoğunlukla ülkemize gelmiyor ne yazık ki.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin