Isuzu’nun Pick-up segmentindeki temsilcisi D-Max, yenilenerek Türkiye’de satışa sunuldu.

D-Max, yeni 1.9 lt’lik dizel motor, 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman tercihleriyle önceki D-Max ile aynı gücü üretirken, daha düşük yakıt tüketimi, sessiz bir kabin ve konforlu bir sürüş sunuyor. Yeni D-Max’in 2017 yılında en üst donanım paketi V-Cross satışa sunulurken diğer versiyonları ise 2018 yılıyla birlikte Anadolu Isuzu tarafından Türkiye’de üretilip satışa sunulacak.

Yeni D-Max, V-Cross modelinde dayanıklılık ve gücü, sahip olduğu donanımlar ve sürüş konforuyla harmanlıyor. V-Cross modelinde yeni LED gündüz farları, ısıtmalı ön koltuklar, elektrikli sürücü koltuğu, anahtarsız giriş ve çalıştırma, 8 hoparlör, bütün akıllı telefonlarla kullanılabilen Android işletim sistemine sahip navigasyonlu 8” D-VISION Multimedya Sistemi, geri görüş kamerası, arka park sensörü, yokuş kalkış asistanı, yokuş iniş kontrolü ve hız sabitleyici gibi birçok donanım özelliği standart olarak sunuluyor.

Yenilenen Isuzu D-Max, tek ve çift kabin seçenekleri ve üç farklı donanım seviyesiyle Türkiye’de satışa sunuluyor. Tüm özellikleriyle önceki nesilden daha da gelişmiş olan Yeni D-Max, Türkiye’de 4×2 ve 4×4 baz, donanımlı ve full donanımlı V-Cross versiyonlarıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. 2017 yılında ise ilk etapta full donanımlı V-Cross modeli satışa sunuluyor.

Aynı miktarda güç, daha küçük hacim, daha ekonomik motor

Tüm versiyonlarda sunulan yeni bir 1.9 litrelik turbo dizel motor ise önceki D-Max’de kullanılan 2.5 lt’lik çift turbolu motorla aynı güç oranını sunarak 164 PS ve 360 Nm tork üretiyor. Otomatik şanzımanlı 4×4 versiyonları 0’dan 100 km/s hıza 12,9 sn’de çıkıyor. D-Max’ın çalışkan karakterinin üzerinde inşa edilen motor, 3,5 ton çekme ve 1 ton yük taşıma kapasitesiyle kullanıcısının her ihtiyacını karşılayabiliyor.

Yeni D-Max V-Cross, 1.9 lt’lik yeni motoru ve 6 ileri otomatik şanzımanla 7,8 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi iddia ediyor. 2018 yılında üretimine Türkiye’de başlanacak olan 4×2 baz modeli ise manuel şanzımanla ortalama 6,3 lt/100 km gibi çok düşük bir veri sunuyor.

Daha küçük hacimli yeni motor hem MTV hem de yakıt ekonomisi avantajı sunuyor. Türkiye’deki pick-up araçlar içinde en düşük motor hacmini sunan Yeni Isuzu D-Max, bu özelliğiyle 5 yıllık kullanım sürecinde 9000 TL’ye varan MTV avantajı sağlıyor. Yeni motorun AdBlue eklemeyi gerektirmeden Euro 6 standartlarını karşılaması bir başka önemli avantaj olarak öne çıkıyor. Bu yeni sistem LNT (Lean Nox Trap) adı verilen bir katalizatör kullanıyor ve bu sayede azot oksiti (NOX) filtreleyerek CO2 oranında düşüş sağlıyor.

Tekerlek çamurluklarına doğru genişleyen ve üst ön kısmının aşağı doğru kavisi, aracın ön yüzüne V şeklinde bir ifade vererek etkileyici bakışlara sahip olmasını sağlıyor. Ön ızgara, büyük İsuzu logosuyla pick-up’ın dayanıklı görünümünü pekiştiriyor. Yeni darbe enerjisini emici tasarıma sahip kaput dizaynı, yeni ön tampon, yeni ön panjur, Led gündüz farları, ön tampona monte edilen nikelaj çerçeveli yeni sis farları, alaşım jantlar, 13 farklı dış renk seçeneği, Led stop lambaları ve bagaj kapağı D-Max’in dış tasarımındaki yenilikler olarak dikkat çekiyor.

Daha fazla konfor

Yeniden tasarlanan gösterge panelinde merkezi bir gösterge ve daha net fontlar yer alıyor. Manuel şanzımanlı modellerde sürücülerin optimum yakıt ekonomisi sağlamasına yardımcı olacak bir vites değiştirme göstergesi sunuluyor. Serinin tamamında (Baz modelinde sadece ön kısımda) orta konsolun alt kısmına ve arka koltuktaki yolcular için iki ön koltuk arasına USB portları eklenmiş.

Ön orta ve yan kol dayama bölümleri daha yumuşak pedlerle geliştirilirken, çift kabinli versiyonlarda düz yatırılabilen, kolçaklı, oturma kısmı kaldırılabilen ve 60/40 katlanabilen arka koltuklar yer alıyor.

Türkiye’de ilk olarak satışa sunulan V-Cross modelinde anahtarsız giriş (araca 80 cm yaklaşınca devreye giriyor) ve çalıştırma (Pasif Giriş ve Marş Sistemi) standart olarak sunuluyor. Elektrikli sürücü koltuğu, ön koltuk ısıtma sistemi, cruise control sistemi, D-VISION Multimedya sistemi, 8 hoparlörlü müzik deneyimi, yeni karbon desene sahip koltuklar, 5 farklı şekilde katlanabilen ve 24 derecelik açısıyla konfor odaklı arka koltuklar, 18” alaşım jantlar, yan basamaklar, nikelaj rollbar, kasa havuzu ve tavan raylarıyla daha fazla şıklık ve fonksiyonellik sunuluyor.

Şehir asfaltından dışarıya çıkmaya hazır

Yenilenen Isuzu D-Max, pek çok aktif ve pasif güvenlik özelliği ile sunuluyor. Çarpma durumunda darbe enerjisini emme amacıyla yeniden tasarlanan ön tampon ve kaputla güvenliği artırılıyor. Kaput, yukarıdan bir darbe aldığında bükülecek şekilde tasarlanırken kaputla motor arasındaki mesafe artırılarak kaputun bükülebileceği ekstra bir alan yaratılıyor.

Dört kanallı ABS (kilitlenme karşıtı frenleme sistemi), EBD (elektronik fren gücü dağılımı), BAS (Fren Destek Sistemi), TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) ve motor yönetim sistemiyle bağlantılı olarak ESC (elektronik stabilite kontrol), bir veya daha fazla tekerleğe fren uyguluyor ve sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı olmak için motorun gücünü düşürüyor.

ESC sistemi aynı zamanda yokuşta kalkış desteği (HAS) ve Yokuş İniş Kontrol sistemini (HDC) de destekliyor. Aracın dik arazi engebelerinden inmesine olanak tanıyan Yokuş İniş Kontrolü (HDC), direksiyonun sol alt kısmındaki bir butonla devreye sokuluyor. D-Max, rakiplerinin aksine HDC sistemini 4WD’de olduğu gibi 2WD modunda da kullanmaya imkan tanıyor.

D-Max’in yenilenen modeli de tüm arazi şartlarında gidebilmesine olanak tanıyan Shift On The Fly 4×4 çekiş kontrol ünitesine sahip. Sürücü vitesin arkasında yer alan döndürülebilir diferansiyel ayarı sistemini çevirerek farklı çekiş kontrol sistemlerini devreye alabiliyor. Normal yol şartlarında 2WD-H kullanılırken, yağışlı, mıcırlı veya karlı zeminlerde 4WD-H sistemi devreye alınabiliyor. Kayalık, bozuk yollar, su geçişleri gibi zeminlerde ise 4WD-L ile düşük hızda engeller aşılabiliyor. Yaklaşma açısı 30 derece, ayrılma açısı 23 derece olan Yeni D-Max, 49 derecelik yan eğim açısıyla da maksimum off-road keyfi sunuyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin