Hyundai, ‘dünyanın ilk’ parmak izi aracına giriş ve başlangıç özelliğini önümüzdeki bir kaç hafta içinde tanıtacağını belirtti.

Otomobil üreticilerinin teknolojiye ayak uydurmasıyla birlikte, hayatı kolaylaştıran özelliklerin tüm otomobil markalarında elbette ardı ardına gelmesine bizler dahi yetişemez olduk. Bu sefer haber konumuz olan Hyundai, önümüzdeki haftalarda kapı koluna yerleştirilen bir sensör yardımıyla, parmak iziyle aracın kapılarını açabileceğimizi ve motoru çalıştırabileceğimiz konusunda tanıtım gerçekleştireceğini belirtti.

Hyundai, “sahteciliği ve sahte parmak izlerini etkin bir şekilde önlemek için” normal bir insan parmak ucundaki statik elektrikteki farklılıkları ölçen “kapasitans tanıma” teknolojisini kullanarak bunları ele aldığını belirtti. Parmak izini yanlış anlama şansının 50.000’de 1 olduğu, sistemin kendini güncelledikçe zaman içinde iyileşen yada yama yapılabilecek bir detay olduğu belirtiliyor.

Otomobilin kilidini açıp çalıştırmanın yanı sıra, Hyundai’nin parmak izi tanıma özelliği her sürücü için koltuğu, aynaları ve bağlantı teknolojisini yapılandırarak  özelleştirilmiş profiller oluşturulabiliyor olacak. Ar-Ge patronu Albert Biermann, Hyundai’nin “sıcaklık, direksiyon pozisyonu ve diğer birçok özelliğin ayarlanması için teknolojinin uygulamasını daha da genişletmeyi planladığını” iletilen detaylar arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin