SEMA’dan bahsedildiğinde az yakan arabalar akla gelen son şey. Ama bu durum Hyundai’yi durdurmaya yetmemiş.

SEMA, her yıl Las Vegas’da düzenlenen ve genelde Amerikan arabalarının üzerine kurulmuş bir modifiye fuarı. Her yerde yüksek hacimli V8’lerin olduğu etkinlikte son düşünülen şey ekonomi. Hyundai ise bu duruma tepki gösterircesine HyperEconiq Ioniq Concept adını verdiği modelle fuara katılıyor.

Konsept model tahmin edebileceğiniz gibi testini yaptığımız Hyundai Ioniq’in üzerine kurulu. Canadalı modifiye şirketi Bisimoto ile beraber çalışan Hyundai, modelin verimliliğini arttırıp, görsel değişiklikler yapmış.

Bisimoto Yöneticisi, Bisi Ezerioha “HyperEconiq Ioniq, kullanışlılıktan taviz vermeden Ioniq’in her zaman gidebileceğini düşündüğümüz yere taşıyor.”, “Ioniq’in mükemmel elektrikli motor ve platformunu geliştirirken; çeşitli teknik elementlere en yüksek seviyede verimliliği ve kaliteyi getirmeye odaklandık.” dedi.

Ioniq’in ‘hyper’ versiyonunu oluşturmak için çeşitli aerodinamik değişiklikler, mekanik ayarlamalar yapılmış ve sürtünme azaltılmış. Bunların yanında Bisimoto’nun ‘pulse-chamber’ egzoz sistemi, Racepack OBD ekranlar ve görüntüleme ekipmanları, alüminyum fren kaliperleri, Recaro koltuklar, NGK bujiler ve yakıt ekonomisiyle veya görsel güzellikle nasıl bir ilgisi olduğunu bilmediğimiz ARP jant saplamaları kullanılmış.

Kolayca anladığımız şeylerin başında ise, düşük dirençli lastiklere sarılmış tek parça 19 inç karbon fiber jantlar yer alıyor. Ayrıca motor da modele özgü düşük sürtünme katsayılı bir yağ kullanıyor. Anlaşılan biraz karıncanın yağ çıkarılmış. Aero kısmında ise, modelin yüksekliğini azaltmak için coilover süspansiyonlar kullanılmış. Ön ve yan etekler, arka rüzgarlıklar ve arka lastiği örten yan parçalar ile aerodinami geliştirilmiş.

Peki bu kadar uğraşın sonuçları neler? Hyundai’nin söylediğine göre, Bisimoto’nun yaptığı testler sonucu model 3.5 lt/100km’nin altında yakıt tüketimine ulaşmış. Sonuçta bir konsept olan HyperEconiq Ioniq’in parçalarının bir kısmı ya da tamamı bir paket olarak veya parça parça piyasaya sürülebilir. Oldukça düşük olan 3.5 lt/100km’lik bu değer için uğraşıldığına ve para harcandığına değer mi tartışılır. Konseptler dünyasına hoşgeldiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin