Pistlerin her daim aranan ismi Honda Type-R yeni ürün gamlarıyla dikkatleri üzerine toplayacak gibi gözüküyor.

Limited Edition ile sadece 100 adet üretilecek olan Honda Type-R, Sport Edition ile de uzun vadede dikkatleri üzerinde toplamayı başaracak gibi gözüküyor.

Ancak öncesinde;

2020 Civic Type R modellerinde ön tampon yenilenirken, tampon alt bölgesindeki sis lambalarının çerçeveleri daha simetrik bir tasarıma kavuştu ve çerçeve ince kanatçıklarla hareketlendirildi. Yeni, daha büyük bir hava girişi ve daha ince ızgara çıtaları yüzde 13 daha büyük bir hava açıklığı sağlıyor. Güncellenen radyatör ile birlikte tüm bu gelişmeler, pist gibi yüksek performans gereksinimlerinin yaşandığı sürüş koşullarında soğutma sıvısı sıcaklığında 10 dereceye kadar azalma (Honda dahili testi) sağlıyor. 2020 Civic Type R modellerinde daha büyük ızgara açıklığından kaynaklanan ön yere basma kuvvetindeki azalmayı dengelemek için yeniden tasarlanan ön tamponun altına bir hava kanalı eklendi. Derin tutulan bu kanal, havayı spoyler üzerinde toplamak üzere oluklarla desteklendi.

Bir Honda’da ilk kez; Honda LogR

Bir Honda modelinde ilk kez kullanılan Type R modeline özel veri kaydedicisi Honda LogR yol bilgisayarı, sensörler ve akıllı telefon uygulamasını bir araya getirerek sürücünün performans parametrelerini izlemesine ve kaydetmesine yardımcı oluyor. Sistem ayrıca, sürüş algoritması ile sürüş becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyor. Uygulamanın yüklü olduğu akıllı telefonun araca bağlanması halinde ana ekranda bir Performans Ekranı gösteriliyor. Sürücü; vites konumu, motor suyu ve motor yağı sıcaklığı, yağ ve hava basıncı ve motor hava emiş sıcaklığı gibi verileri gerçek zamanlı olarak görebiliyor. Sürücü ayrıca, bir grafik ile hızlanma, fren ve viraj hareketlerini gösteren “G-Metre” veya otomobilin viraj alma, fren ve hızlanma hareketlerini kuşbakışı gösteren “3D” görünümü arasında seçim yapabiliyor. Bunun dışında ekran Comfort, Sport veya +R olmak üzere sürüş modlarını da gösteriyor. Log Modu pistte sürücünün tur zamanını geliştirmeye yardımcı olurken Otomatik Puanlama, Honda LogR uygulaması etkin olduğunda sürücünün; viraj, fren, düz gidiş ve hızlanma davranışlarını gözlemleyerek bunlara puan veriyor. Bu özellik sürücünün hızlı tur zamanlarını geliştirmek yerine günlük sürüş davranışlarını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Civic Type R Limited Edition için devreye alınan yeni ‘Güneş ışığı sarısı’ gövde rengini arkadaki siyah Civic logosu tamamlıyor. Parlak siyah tavan, yan ayna ve motor kaputundaki hava girişi gibi detaylar Honda’nın sportif mirasını yansıtırken, aynı zamanda yüksek performanslı hatchback segmentinin en çarpıcı örneği olarak dikkat çekiyor. Civic Type R Limited Edition; kırmızı yarış tipi koltuklar, Alcantara® direksiyon, damla formunda vites topuzu ve her bir araca özel üretim adedi plakası gibi iç mekân detaylarıyla da safkan sporcu özellikleri sergiliyor. Pist odaklı kullanım amacına uygun olarak ağırlıktan tasarruf etmek üzere bilgi-eğlence sistemi ve klima kullanılmıyor.

Type R GT ile kıyaslandığında Civic Type R Limited Edition 47 kg daha hafif. Diğer markaların pist odaklı performans hatchback modellerinden farklı olarak Civic Type R Limited Edition arka koltuklarını ve Civic’e özgü günlük kullanıl özelliklerini koruyor. Civic Type R Limited Edition, Type R’daki yüksek performanslı 2.0-litre VTEC Turbo motorla donatılıyor. 6.500 d/d’da 320 PS güç ve 2,500-4.500 d/d aralığında 400 Nm tork üreten motor ile Civic Type R Limited Edition, 0-100 km/s hızlanmasını 5,7 saniyede tamamlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin