KKTC’nin ilk yerli otomobili Günsel B9, Girne’de düzenlenen lansmanda gün yüzüne çıktı!

Prototip görsellerine bağlı kalınarak yerli mühendislerce bir araya getirilen araç, Girne’de düzenlenen lansmanda gün yüzüne çıktı. Kısa vadede sınırlı sayıda üretiliyor olacak olsa da, her sene bu sayının artarak yılda 2000 adet üretim yapacakları kapasiteyi hedeflediklerini belirtmekteler. GÜNSEL, “Yenilikçi, verimli ve zarif” olarak belirlenen sloganı desteklercesine otomotiv sektöründe geleceğin teknolojisi olan elektrik enerjisini kullanacak. Tasarımında Kıbrıs’ın simgesi Muflon’dan esinlenilen GÜNSEL B9, Muflon gibi zarif ve güçlü hatlara sahip, modern ve özgür bir şekilde tasarlandı.

Dolu batarya ile 350 km aralıksız yolculuk imkanı sunacak. Sınıfındaki araçlara göre %80’in üzerinde tasarruf sağlayacak olan GÜNSEL, performansıyla da dikkat çekecek. 160 beygire eşdeğer 120 kW elektrik motoru ile 0’dan 100 km’ye 8 saniyede ulaşacak.

Kompozit ve alüminyum kullanılarak yapılacak üretim daha verimli araçlar çıkmasını sağlayacak. GÜNSEL B9’da kullanılacak olan bir diğer dikkat çeken özellik ise rejeneratif fren sistemi. Rejeneratif fren sistemi ile standart araçlarda frene basıldığında ısıya dönüşerek boşa giden enerjinin geri kazanılması sağlanacak. Yoğun trafik koşullarında sürekli gaz/fren yapılması durumunda bile daha az enerji harcanacak.

Birçok otomobil markası gibi adını kurucusu olduğu aileden alan GÜNSEL’in logosunu; “kalkan” figürü, bu form üzerine yerleştirilmiş “g” harfi (aynı zamanda 9 rakamı) ve 3 adet elektrik devresi figürleri oluşturmakta. Kalkan figürü, aileyi ve onu koruyup kollayan, bir arada tutan anneyi, “g” harfi aileye soyadını veren babayı, “9” rakamı ailenin uğurlu sayısını, elektrik devreleri ailenin 3 kardeşini ve GÜNSEL’in sadece elektrikli araçlar üreteceğini simgeliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin