Resmi bir açıklama yer almasa da Honda, İngiltere ve Gebze fabrikalarını 2021’de kapatmaya hazırlandığı bilgileri yer almaya başladı.

1996 yılında ilk kez temelleri atılan ve 1997’de açılışı yapılan Honda Gebze Şekerpınar fabrikası ilk araç üretimine 1998 yılında Civic ile başlamıştı. 20 yıldan fazladır ülkemiz topraklarında bulunan Honda Şekerpınar fabrikası, AB Brexit İngiltere ve Trump üçgeninde kaldığı belirtiliyor.

Japonya’da vergi oranların değişmesiyle ile tüm operasyonlarını kendi topraklarına kaydıracakları, bu nedenle de İngiltere ve Türkiye’de bulunan fabrikalarını 2021-2022’ye kadar sonlandıracağı yurt dışı kaynaklar tarafından belirtilmekte. Yakın bir zaman içerisinde de resmi açıklamaların geleceği belirtilirken, ülkemiz yetkililerinden nasıl bir aksiyon alınacağı da ayrı bir soru işareti olmuş durumda.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

Yakın zamanda hükümetin hybrid konusunda vergi düzenlemelerini belli markalar üzerinde yoğunlaşması ve oranları buna göre çekmesi, Honda gibi markaları zaten rahatsız etmişti. Üstelik önümüzdeki sene Hybrid Civic planlarını düşünecek olursak, üzerine AB Brexit ve Trump vergi sorunları da, tüm bu süreci etkileyen etmenlerden olabileceğini söylemek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin