Amerikan ikonik otomobil modellerinden Ford Mustang, ilk %100 elektrikli otomobilinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Amerikan muscle car olarak nitelendirilen Ford Mustang, Porsche Taycan, Jaguar I-Pace ve Tesla’nın pastasına ortak olmaya hazır gibi gözüküyor. Yarım yüzyıla aşkın ürettiği modeller ile Ford, muscle car diye tabir edilen araçlar arasında rüşdünü ispat etmiş olsa da, elektrifikasyon dünyasında işler daha acımasız olacak gibi gözüküyor.

Tasarım anlamında özellikle ön kaputta Mustang’in klasikleşmiş çizgilerinden vazgeçmediğini ve kaslı yapısını sonuna kadar koruduğunu net bir şekilde görebilmek mümkün. Diğer elektrifikasyon araçlarda da olduğu gibi hava soğutmaya ihtiyaç duyulmamasından dolayı, ön ızgaranın kapalı bir formda olması, aracın elektrikli bir üniteye sahip olduğunu net bir şekilde bizlere göstermekte.

Kabin içerisinde ise direksiyon simidi oldukça tanıdık. Ancak muscle car içerisinde dijital gösterge ekranları ile karşılaşıldığında gözümüzün alışması gerekliliği kaçınılmaz gibi. Yeni nesil SYNC 15.5 inc boyutlarındaki multimedia sistemi üzerinden aracın bir çok fonksiyonuna müdahale edilebilecek. Amerika’da gerçekleşen tanıtımda elbette teknik verilerle de araç öne çıkmış durumda.

Performans modelinde 0-100 km/s hıza 3.5 saniyede ulaşak direkt olarak Porsche GTS’i rakip olarak karşısına alan araç, elbette Tesla Model serisinin performans modelleriyle de birebir takip ediliyor olacaktır. 4 çeker olacak aracın uzatılmış menzil seçeneği ile 480 km yol yapmanın mümkün olduğu belirtiliyor. Elbette performans seçeneğinde bu değerleri görmenin olanaksız olduğunu da bilmek gerekiyor. 2021 itibarıyla dağıtıma başlanacağı belirtilen model için şuanda 500$ karşılığında ön rezervasyonlar alınmaya başlanılmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin