Daha düşük başlangıç fiyatıyla

Tamamen yenilenen Focus artık daha hafif, daha yakışıklı ve yerini aldığı modele göre çok daha gelişmiş. Üstelik yeni motor seçeneklerinden midir bilinmez, başlangıç fiyatı artık daha ucuz. İngiltere için yeni Focus’un başlangıç fiyatı £17,930 ki bu fiyat önceki modelden £2,000 daha ucuz olduğu anlamına geliyor.

Ford, 2019 Focus’u bu zamana kadar ki en başarılı ve teknik olarak en rekabetçi Focus olarak tanımlıyor. Bunu da yeni insan temelli dizayn felsefelerine, sınıfında lider olduğunu söyledikleri aerodinamik gövdeye ve artık daha geniş ve daha iyi işçiliğe sahip olduğunu söyledikleri kabine dayandırıyorlar.

Yeni Focus’un aks açıklığı tam olarak 53 mm arttırılmış. Bu sayede tasarımcılar lastikleri, gövdenin içine daha fazla çekebilmiş. Üstüne kısa tampon çıkıntıları ve geriye doğru konumlandırılmış kabin eklendiğinde model artık çok daha dinamik gözüküyor. Ford, ön yüzde karakteristik hatlarından çok uzaklaşmasa da modelin kalanı tamamen yenilenmiş.

Birbirinden farklı donanım ve gövdeler

Yeni Focus artık Fiesta’da olduğu gibi farklı donanım paketlerinde farklı tasarım hatlarına sahip ve Vignale, ST-Line, Active ve Titanium olmak üzere 4 farklı seçenek ile satışa çıkıyor. Vignale, bolca satin alüminyum trim parçası, tavan rayları ve ızgarası ile daha premium ve elit gözükürken; ST-Line tavan üstü spoilerı, jantları, tamponları ve hatta farklı farları ile Focus’un sportif yönünü ortaya koyuyor. Bir de ilk kez yeni Focus’ta hazırlanan Active versiyon bulunuyor. Active versiyon, daha yüksek gövdesi, siyah plastik trim parçaları, gri ön ve arka alt korumaları ile crossover segmentine gönderme yapıyor.

Kabine geçtiğimizde ise ilk olarak azalan tuş sayısı ile artık çok daha az karışık olduğunu fark edebilirsiniz. Ford, kabinin artık daha sakin bir havaya sahip olduğunu söylüyor. Genel olarak sadeleştirilen kabin önceki modele göre daha havadar ve geniş gözüküyor. Konsolun üst kısmı tamamiyle yumuşak malzemelerle kaplanmışken, trim parçalarında parlak ve fırçalanmış materyallerden oluşan seçenekler sunulmuş.

Teknoloji tarafında Focus artık ikinci seviye otonom sürüş sunuyor. Ford Co-Pilot360 ismi altında toplanan ekipmanlar güvenliği, sürüş ve park işlemlerini kolaylaştırırken, 200 km/s hıza kadar çalışabilen dur-kalk fonksiyonuna sahip adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi ve hız limiti tanıma sistemi uzun yolculukları daha stressiz hale getirmeyi hedefliyor.

 

Focus’un ön yüzünde oldukça yakışıklı gözüken farları tahmin edebileceğiniz gibi adaptifler. Ancak bununla da yetinmeyip normal adaptif farlara ek olarak, ön görülü davranarak daha viraja gelmeden virajı aydınlatmaya başlıyorlar. Ayrıca Ford, Avrupa pazarında ilk kez yeni Focus’ta heads-up display sunuyor.

Focus’un aktif güvenlik ekipmanlarının da üstünden hızlıca bir geçmek gerekirse; park etmenizi ve park yerinden çıkmanızı sağlayan Aktif Park Assist 2 ve Park-out Assist, bisiklet ve yaya tanıma fonksiyonuna sahip acil fren sistemi, çapraz trafik fonksiyonuna sahip kör nokta uyarı sistemi, geri görüş kamerası ve Ford MyKey gibi uzayıp giden bir liste. Ford, yeni C2 platformuyla beraber artan %40 ön çarpışma direnci sayesinde yeni Focus’un çarpışma testlerinden 5 yıldız almasını bekliyor.

Yeni motor seçenekleri

Gelelim motor seçeneklerine. Benzinli tarafında 1 litrelik EcoBoost motor 85, 100 ve 125 HP olmak üzere 3 farklı güç seçeneğine sahip. 1.5 litrelik EcoBoost motor ise 150 HP ve 182 HP olarak satın alınabiliyor. 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleri sunulurken, 1.5 litrelik EcoBoost motor silindir kapama teknolojisine sahip ve 14 milisaniyede silindirleri açıp kapatabiliyor.

Dizel tarafında 1.5 ve 2 litrelik seçenekler bulunuyor. 1.5 litrelik motor 95 HP ve 120 HP güç sunarken iki motor da 300 Nm tork sunuyor. Muhtemelen ülkemize hiç gelmeyecek olan 2 litrelik seçenek ise 150 HP ve 370 Nm tork değerlerine sahip.

Tamamiyle yenilenen Focus’un yıl sonunda yollarda olması planlanıyor. Ülkemizle ilgili donanım ve fiyat detaylarının da yakın zamanda belli olmasını bekliyoruz. O zamana kadar sizce yeni Focus nasıl olmuş, segmentinde zirveye oynayabilir mi, VW Golf gibi rakipleri karşısında sizce nasıl bir başarı elde edecek? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın…

1 Yorum

  1. Sedan versiyonu avrupa pazarina ne zaman girecek acaba herhangi bir bilgi var mi?

    Umarim avrupada oldugu gibi Turkiye’ de de baslangic fiyatlarinin asagi cekildigini gorebiliriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin