Mercedes-EQ, EQA, exterior: denim blue, Electric Art; interior: ARTICO Stoff Cupertino zweifarbig rosŽgold / titangrau pearl Mercedes-EQ, EQA, exterior: denim blue, Electric Art; interior: ARTICO man-made leather / Cupertino fabric, two-tone rosŽ gold / titanium grey pearl

Bu sözler Mercedes-Benz teknik patronu Markus Schäfer’a ait.

Son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye’de SUV modellere olan talep ciddi bir artış trendinde. Yerden yükseklik, büyük bagaj ve geniş iç hacim gibi özellikleri ile öne çıkan bu gövde tipi, EV furyasıyla beraber farklı bir forma evrilebilir.

Bu tezi öne süren kişi, geçtiğimiz günlerde yaklaşık kapasitesi 100 kWh olan bataryadan 1.000 km menzil çıkarabilen Vision EQXX konseptini tanıtan Mercedes-Benz’in CTO’su, kısaca teknik patronu Markus Schäfer.

Şu anda 107,4 kWh’lik bataryasından 770 km menzil elde edebilen EQS ile adından söz ettiren Mercedes-Benz, daha küçük batarya ile daha fazla menzili hem 1.750 kg gibi çok daha düşük ağırlıktan hem de son derece aerodinamik gövdeden sağlamış durumda.

Hava sürtünme katsayısı 0,20 olan EQS’e karşılık Vision EQXX’de yakalanan 0,17’nin ciddi bir kazanım olduğunu söyleyen Schäfer, Autocar’a verdiği demeçte bu ölçdeki 0,01’lik değişimin bile menzile %2,5 oranında etki ettiğini belirterek SUV’lerin EV dünyasında bildiğimiz şekilde var olmasının zor olduğuna işaret etti.

“Verimlilik artışındaki en önemli nokta aracın boyutu ve aerodinamik katsayısı. Bu yüzden Vision EQXX’te alçak bir sedan profili kullandık.” diyen Schäfer, elektrikli SUV modellerinin şu anki gövde tipleri çok sevilse de içten yanmalı kardeşlerine çok fazla benzeyemeyeceğini, çünkü menzil kaygısının elektrikli SUV’lerin tasarımında değişikliklere sebebiyet vereceğini belirtti.

“Aerodinamik açıdan iyileşme sağlıyorsak ilk olarak arka kısımdaki hava akışını iyileştirmek gerekiyor ve bu, SUV’lerdeki yüksek ve toplu arka dizaynın tam tersini gerektiriyor. Bu yüzden sedanlar her şekilde SUV’lere göre aerodinamik açıdan daha verimli olacak.”

Buna karşın Schäfer, geçtiğimiz yıl tanıtılan EQE ve EQS çiftinin yerden yüksek SUV versiyonlarında standart SUV’lere göre çok daha iyi bir aerodinamik verim kazanıldığının da altını çizdi.

Hâlihazırda içten yanmalı motora sahip versiyonları da satılan modellerden devşirilen EQA, EQB ve EQC üçlüsü ise 0,27-0,28 civarında hava sürtünme katsayısına sahip. Gelişim çalışmaları süren EQE ve EQS SUV modelleri, temel aldıkları GLE (0,29) ve GLS’ye (0,32) göre daha yuvarlak hatlara sahip oldukları için çok daha düşük hava sürtünme katsayılarına sahip olacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin