Alman Opel markasının GM bünyesinden ayrılarak PSA grubuna katılması ile birlikte meyvelerini artık almaya başlayacak gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz sene General Motors bünyesinden ayrılan Opel, PSA grubuna katılarak özellikle elektrifikasyon alanında yapacağı yatırımları özellikle öne çıkarmış ve diğer Peugeot gibi PSA grubu araçların deneyimlerine sahip olacaklarını belirtmişlerdi.

İlk meyvelerinden biri olan Grandland X Hybrid4 ise bunun ilk ayağı olacak gibi. Marka tarafından paylaşılan görseller elbette yabancı değil gibi gözükse de, çift renk tavan tasarımından sonra, çift renk kaput tasarımı elbette tartışmaya açık ve en nihayetinde zevkler ve renkler tartışılmaz.

Kabin içerisinde ise, vites ünitesi diğer PSA grubu araçlardan fazlasıyla aşina olduğumuz bir detay. Gövde ve orta konsolda göze çarpan yeni bir detay bize sunulmamış olunsa da, bu aracı karşımıza getiren asıl sebep elbette kaputunun altında yer alan Hybrid kombinasyonu. 1.6 litrelik 4 silindirli benzinli 200hp güç üreten üniteye ek olarak, iki adet 109hp güç üreten 13.2kWh elektrik ünitesi yer almakta.  Elbette bunların hepsini alt alta getirip aracın toplam ürettiği güç demek doğru olmayacaktır. Çünkü elektrikli motorlar performansa dayalı olmadığını, yakıt verimliliğini düşük hızlarda korumak adına yer aldıklarını en azından bu araçta bilmek gerekiyor. Biraz daha konuyu derinleştirecek olursak,  iki üniteden biri ön tekerleklerle birlikte 8 ileri olan şanzıman kutusuna bağlanmış durumda. Bir diğeri ise, arka aks üzerinde konumlandırılmış durumda.

 

Tüm bunların neticesinde ortalama da 100 kilometrede 2.2 litre gibi bir yakıt tüketimi verisi fabrika değerleri olarak sunulmuş durumda. 50km/s hıza kadar elektrik motorlarıyla hareket eden araç, özellikle dur kalk sorununun sıkça yaşandığı İstanbul gibi metropoller de hayat kurtaracak gibi gözüküyor. Tamamıyla elektrikli üniteye sahip bir Grandland X için biraz daha zaman olsa da, bu aracın gün yüzüne çıkacağı aynı tarihlerde, yani 2019 sonu 2020 başı gibi yeni Opel Corsa’nın tamamıyla elektrikli olan versiyonu ile birlikte görücüye çıkacakları marka tarafından doğrulanmış durumda.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin