Italdesign size her ne kadar yabancı geliyor olsa da, aslında tasarımlarını çok yakından tanıyorsunuz. Firma bu kez DaVinci Concept ile karşımızda.

Italdesing firmasını kısaca tanıyacak olursak,  İtalyan otomobil tasarım ve mühendislik firması olup 1968 yılında kurulmuştur. Studi Italiani Realizzazione Prototipi SpA olarak başta Fiat grubu olmak üzere birçok marka için tasarımlar yapmıştır. 2010 yılında hisselerinin %90’ı Volkswagen‘e satılmıştır. De Lorean DMC, Ferrari GG50, Maserati Quattroporte gibi isim yapmış modellerin tasarımı Italdesign firmasına ait olduğunu hatırlatmış olalım.

Italdesign DaVinci, şirketin İtalya’daki Moncalieri tesislerinde üretilen bu %100 elektrikli DaVinci Concept için 1000 kişilik bir ekibin çalışmalarının sonucu olduğu belirtilirken, bugüne kadar ki seri üretime hazır en iyi otomobil olduğu ve diğer markalara da ilham vereceklerine kesin gözüyle baktıklarını belirtmekteler.

4.981 mm uzunluğunda ve 2.124 mm genişliğinde olan aracın dingil mesafesi ise, 2.900 mm olarak belirtilirken sadece 119 mm olan aracın yüksekliği ise oldukça iddialı. Nitekim böyle bir spor otomobilin neredeyse 5 metre olması da, dikkat edilmesi gereken ayrı bir detay olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Italdesign GTZero

2016 GTZero’da ilk kez piyasaya sunulan ve sonraki tüm Italdesign araçlarına dahil edilen altıgen tipi tasarım dili, hem kaporta hava girişinde, hem de biyodinamik tasarım ilhamının en fazla yer verildiği aracın DaVinci Concept olduğu belirtiliyor. OLED teknolojisine sahip aydınlatma grupları ve aracı daha kaslı göstermesini sağlayan hava girişleri elbette GTZero’dan geldiği oldukça net.

Şasi tabanına yerleştirilen bataryalar aracılığıyla ön ve arka dingil bağlantı noktalarına iki ayrı ünite yerleştirilebilecek şekilde dizayn edildiği belirten marka yetkilileri, Concept bir araca göre fazlasıyla seri üretime hazır olduğunu ve bunun hayata geçmesi için çalışmalara devam edeceklerini belirtmekteler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin