Kia Ceed ile C hatchback sınıfında Alman rakiplerine göz dağı verirken, XCeed ile de yükselen crossover pazarında uyku kaçıracak gibi gözüküyor.

Küresel anlamda yerden yüksek araçların ne denli ilgi çektiği konusunu en baştan tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Daha şehirci ve ulaşılabilir olan Crossover tarafında ise C sınıf ve hatta B cross sınıfı, pastanın büyük bir dilimi haline gelmiş durumda. Bu da elbette markaların ilgisini fazlasıyla dikkatini çekmiş durumda.

C sınıfın son zamanlarda en dikkat çeken crossver aracı ise elbette Yeni XCeed. Direkt olarak Kia Ceed’in yükseltilmiş modeli demek elbette doğru olmayacaktır. Markanın daha önceden de belirtmiş olduğu gibi, Stinger tasarım anlayışı artık geleceğe taşınacak gibi gözüküyor. Nitekim XCeed’in ön tasarımına bakıldığında, bunu net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Genel hatları itibarıyla bakıldığında ise, profili GLA gibi dursa da, C sütunu tasarımı neticesinde Macan havası da yok değil. Elbette renkler ve zevkler tartışılmaz. En nihayetinde 4.4 metre uzunluğa sahip C crossover bir araçtan bahsediyoruz. ( Sportage 90mm daha uzun) Bu arada aracın yükleme kapasitesinin 426 litre olduğunu da ayrıca belirtmiş olalım. Yeni Kia XCeed, diğer Ceed modellerinde bulunmayan kendi süspansiyon ayarı ve bileşenleriyle sürücülere benzersiz bir sürüş ve sürüş karakteri sunacak.

Kabin içerisinde geçildiğinde süpriz detaylar bizi karşılamıyor olsa da, genel anlamda görüntülere bakıldığında kalitenin nispeten diğer Kia modellerine göre arttığı net bir şekilde ifade etmek mümkün. 10.25inc boyutlarındaki Multimedya ekranı da yine aynı şekilde modernizasyondan nasibini alırken, direksiyon neden hala aynı kalmış anlam vermek mümkün değil. Hyundai’nin giriş seviyesinden, en pahalı modeline kadar tüm araçlarında hemen hemen benzer direksiyon tasarımını görmek mümkün. Kia’da bu yolda hızla ilerleyecek gibi gözüküyor.

Ünite tarafına bakacak olursak, bize yabancı olmayan 1.0 T-GDI ünite 120hp 172nm tork güç üretirken, bu üniteye sadece 6 ileri manual şanzıman eşlik ediyor olacak. Diğer seçeneklere bakacak olursak, 1.4 litrelik T-GDI benzinli ünite 140hp 242nm tork güç üretecek ve bu üniteye 7 ileri otomatik şanzıman eşlik ediyor olacak. En güçlü 3. bir seçenek ise 1.6 litrelik yine T-GDI benzinli ünite olacak ve bu ünite 204hp 265nm tork güç üretiyor olacak. Dizel cephesinde ise 115hp ve 136hp güç üreten bildiğimiz ünitelerle karşımıza geliyor olacak.

2020 gibi mild-hybrid seçeneğine de ürün gamında yer verecek olan marka, Türkiye pazarında iyi bir fiyat politikasıyla yolda sıklıkla göreceğimiz araçlar arasında yerini alacağına kesin gözüyle bakmak oldukça mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin