BMW M340i xDrive, altı silindirli motor yapısı ve M performansının bir araya gelmesiyle, alışılagelmiş bir BMW’den daha dinamik olduğu açık ve net.

BMW M340i xDrive, yeni 6 silindirli 374hp üreten ünite ile M’e özgü süspansiyon teknolojisi ve akıllı dört tekerden çekiş, orta ölçekli segmentte benzersiz üstün sürüş dinamiği sağlarken, sportif karakter, modele özel tasarım ve ekipman özelliklerinin altını çizdiğini ayrıca ifade etmek gerekiyor. Sportif sürüş özelliklerine yönelik düşük ağırlık merkezi ile dengeli aks mesafesi neticesinde, aracın daha rijit olması sağlanarak, sportif DNA’nın her açıdan desteklendiğini marka net bir şekilde ifade etmektedir.

BMW M340i xDrive Sedan için geliştirilen 3.0 litrelik 6 silindire sahip ünite, alüminyum karter ve bir alüminyum silindir kafasına sahiptir. TwinScroll prensibine göre inşa edilen turbo şarj sistemi ile kompakt çelik egzoz manifoldu ve turbo şarjın entegrasyonu katlarının geliştirildiği belirtilmiştir. Yaklaşık% 25 oranında azaltılmış bir kütle atalet momenti, türbin tepkisini artırarak, geniş açılı elektrik kontrollü bir atık kapısı, daha iyi emisyon değerlerine katkıda bulunmasını da ayrıca sağladığı belirtiliyor.

Kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlanan ve çok sayıda detayı tamamen yenilenmiş olan tahrik teknolojisi, altı silindirli motoru daha önce kullanılan en güçlü motora göre 35 kW / 48hp’e artışla 275 kW / 374’hp’e çıkarırken bunun sonucunda aracın 0’dan 100km/s hıza 4.4 saniyede ulaşması sağlanmış. BMW 3 Serisi Sedan’ın önceki neslinin en üst modeline göre yarım saniyeden daha hızlı olduğu belirtilmekte.

Şanzıman tarafında ise, diğer BMW modellerinde sıkça karşılaştığımız 8 ileri Steptronic şanzıman bizi karşılarken, M performansa göre optimize edilmiş olduğunu sanırım söylemeye gerek yok. Yeni BMW 3-Serisi Sedan’ın süspansiyonu için kullanılan konstrüksiyon konsepti, sportif kullanım için ideal ön koşulları sunarken, çift eklem yaylı ön dingil ön aksın ve beş kollu arka aksın bileşenleri, her ikisi de ağırlık ve sertlik açısından optimize edilmiş. Daha geniş iz genişliği ve optimum tekerlek kamber açıları gibi viraj alma dinamiklerini ve direksiyon hassasiyetini artırırken, BMW M340i xDrive Sedan’ın standart M Sport süspansiyonu, 10 mm’lik düşük bir profile ek olarak, elektronik olarak kontrol edilen damperlere sahip Adaptif M süspansiyonu da opsiyonel olarak temin edilebileceği ayrıca belirtilmekte.

Neticede alcantra iç döşeme ve sportif çizgileri, elbet tabi ki performansıyla BMW 340i xDrive oldukça heyecan verici. Ülkemiz tarafında ise ne yazık ki hala uzaktan izlenecek en güzel otomobiller arasında ki yerini diğer otomobiller gibi koruyacağına kesin gözle bakabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin