Mercedes dizelden şimdilik vazgeçmiyor

Toyota, Nissan ve Volvo gibi markalar dizellerden vazgeçip tamamen elektrik destekli otomobillere odaklansalar da, Mercedes hala dizel motorlar için ümit olduğunu düşünen firmalardan biri. Yeni tanıttıkları A Serisi’nde sunacakları 1.5 dizel üniteyi de güncelleyerek bu kararlarını bir kez daha gözler önüne serdiler.

A180d modelinde yer alacak olan ünite 1.5 litre hacme sahip. OM806 kodlu yeni motor, önceki jenerasyonda yer alan OM607 kodlu motorun güncellenmiş hali. Ekstra 7 HP ile 114 HP güce ulaşan motor ayrıca 260 Nm torka sahip ve bunu 1,750 devirden itibaren verebiliyor. Yeni motor A180d’yi 0’dan 100’e 10.5 saniyede çıkarmayı başararak maksimum 202 km/s hıza ulaştırabiliyor. Önceki jenerasyonun 11.3 saniyelik hızlanması ve maksimum 190 km/s son hızı göz önüne alındığında değişiklikler işe yaramış gibi gözüküyor. Tabi bir de gövdenin de tamamen yenilenmiş olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yeni motor 4.1 l/100km karma yakıt tüketimi sunuyor. Aynı zamanda daha çevreci ve sessiz olduğu iddia edilen motor bir çoğunuzun bildiği gibi Renault ile beraber geliştiriliyor. Yeni egzoz gazı dönüşüm sistemleriyle beraber daha çevreci bir hale gelen model ayrıca AdBlue kullanan ilk A Serisi oluyor.

Mercedes, motoru Renaut ile beraber geliştirse de 7G-DCT şanzıman, çift kütleli volan, start/stop fonksiyonu, alternatör, klima kompresörü ve motor yazılımı gibi parçaları kendinlerinin geliştirdiğini söylüyor. Yani motor Renault Grubu’nda sunulan 1.5 dizeller ile tamamen aynı değil.

A Serisi’ndeki OM608 ile beraber, E Serisi de OM654 kodlu güncellenmiş motora ve S Serisi OM656 kodlu 6 silindirli dizel motora kavuşacak. Bu yeniliklerin hepsi Mercedes’in dizeller henüz ölmedi demesi gibi gözüküyor.

Yeni A Serisi testimizi izlemek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin