Uber geçtiğimiz Mart ayında yaşamış olduğu otonom kazası sonrası,tekrardan test sürüşlerine başladı.

Hatırlanacağı üzere Uber otonom sürüşleri başlamış ve 9 ay önce ölümle sonuçlanan bir yayaya çarpması sonucu, test sürüşleri sona ermişti. Arizona’da gerçekleşen ölümlü kazada ,Uber tarafından kullanılan Volvo‘nun çarpışmadan 1.3 saniye önce yayayı tespit ettiğini ancak frenlemediği belitiliyor. Uber Teknolojiler Başkanı Eric Meyhöfer ” Güvenliği arttırmak için bir dizi geliştirmeler ” yapmış olduklarını vurgulamaktadır.

Uber kısa süre önce Pennsylvania’da araçlarının Pittsburgh’da kamuya açık yollarda test edebilmek için izin aldı. Ancak, araçlar Pittsburgh Strip bölgesindeki küçük bir alanda ve sadece hafta içi günlerde gündüz saatlerinde çalışacağı belirtilmektedir. Ek olarak, her Uber aracında dört saatlik vardiyalarla birbirini çeviren sürücüler yer alacağını ve daha önceki 55km/s hızın ise 40km/s olarak değişeceği koşulu getirildiği belirtiliyor. 

Meyhofer, “Güvenliğe öncelik vermeye devam edeceğiz ve taşımacılığın herkes için daha güvenli ve daha uygun maliyetli hale getirilmesi sözünü veren bir otomatik sürüş sistemi inşa edene kadar ilerlememizi proaktif olarak ileteceğiz” açıklamalarında bulunmuştur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin